SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rzeka Szabasówka zanieczyszczona. Padło kilka ton ryb

fot. RDC

Rzeka Szabasówka w powiecie szydłowieckim zanieczyszczona. Padło kilka ton ryb, także w pobliskich stawach hodowlanych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska znalazł w wodzie związki siarki. – Większość badanych przez nas parametrów jest znacznie przekroczona – mówi Milena Nowakowska, rzecznik warszawskiego oddziału WIOŚ.

Woda jest poniżej stanu dobrego, zawiera ona siarczany. Sam odczyn PH wody jest bardzo kwaśny, wynosi poniżej 2, co powoduje poważne konsekwencje dla środowiska wodnego, w tym m.in. dla ryb, które znajdowały się zarówno w rzece, jak i łączących się z nią stawach hodowlanych – mówi Milena Nowakowska, rzecznik warszawskiego oddziału WIOŚ.

Niepokojące zmiany w wodzie – pianę i brunatny osad – jeszcze w grudniu zgłosili okoliczni mieszkańcy. Również oni poinformowali o śnięciu ryb. – Ustalamy, kto zanieczyścił rzekę – informuje Milena Nowakowska. – Pod uwagę bierzemy dwa zakłady z gminy Wierzbica, które mogły zrzucić niedostatecznie oczyszczone ścieki. Nie wykluczamy, że ze sprawą związane są też inne podmioty, które zupełnie nie mają uprawnień do zrzucania ścieków, jednak robią to za pomocą nielegalnych podpięć – tłumaczy.

Sprawa została też zgłoszona szydłowieckiej policji. Mundurowi podejmą odpowiednie kroki po otrzymaniu kompletnych wyników badań z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Radom. W marcu ma ruszyć proces ws. byłej dyrektor III LO Danuty S.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone