SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Poświęcił życie Polsce”. M. Edelman patronem skweru na Muranowie

fot. RDC

Uczestnik dwóch powstań – Warszawskiego i w getcie – Marek Edelman, został patronem skweru na Muranowie. Współzałożyciel Żydowskiej Organizacji Bojowej i ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim został w ten sposób upamiętniony 10 lat po swojej śmierci.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślił, że Marek Edelman – honorowy obywatel Warszawy – całe życie poświęcił Polsce oraz walce o jej wolność i demokratyczną przyszłość. Rafał Trzaskowski przypomniał, że Marek Edelman stał się symbolem pamięci o zrywie żydowskich formacji zbrojnych przeciwko Niemcom.

Pielęgnował pamięć o powstaniu w getcie – podkreślił prezydent. – Przez lata pojawiał się z żonkilami pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznice powstania. Jestem bardzo dumny z tego, że możemy tę tradycję kontynuować. Dzięki tej fantastycznej inicjatywie, którą podjęło Muzeum Polin, robimy to każdego roku – powiedział Rafał Trzaskowski.

To ważne dla miasta wydarzenie – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta. – Naprawiamy ostatnie lata zaniedbań – dodała.

„Świadkowie odchodzą”

Była prezes stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, Paula Sawicka, dziękowała za upamiętnienie jej przyjaciela. Jak mówiła, Marek Edelman wychowywał się na rogu ulic Bonifraterskiej i Franciszkańskiej, niedaleko skweru, który od dziś nosi jego imię. Paula Sawicka podkreśliła, że Marek Edelman pozostawił ważne przesłanie kolejnym pokoleniom. – Mówił, że pamięć nie potrzebuje świadków. To bardzo ważne słowa dziś, kiedy świadkowie odchodzą – powiedziała.

Ale świadkowie różnych wydarzeń odchodzą zawsze. Natomiast to, że pamięć nie potrzebuje świadków, właśnie nas obciąża tym, żebyśmy tę pamięć nieśli w przyszłość. Pamięć nie ma służyć martyrologii, zachwytom nad cierpieniami, tylko ma służyć przestrodze i nauce dla przyszłych pokoleń – podkreśliła Paula Sawicka.

Rok Marka Edelmana

Marek Edelman po wojnie nie wyjechał z Polski, na stałe zamieszkał w Łodzi. Ukończył studia na tamtejszej Akademii Medycznej, specjalizował się w zakresie kardiologii. W latach 70. podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Od początku lat 80. działał w „Solidarności”, w stanie wojennym został na krótko internowany. Marek Edelman uczestniczył również w obradach Okrągłego Stołu, w latach 1989-93 był posłem na Sejm. Zmarł w 2009 roku.

Rok 2019, przypadający w stulecie jego urodzin i 10. rocznicę śmierci, został ustanowiony w Warszawie i Łodzi rokiem Marka Edelmana. 19 kwietnia przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Czytaj też:

Muzeum POLIN poszukuje wolontariuszy do akcji „Żonkile”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone