SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Porządek Rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego”. „To obraz pracy człowieka”

Porządek Rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego
fot. RDC

– Przedmioty zgromadzone na naszej wystawie nie mają już odniesienia do rzeczywistości. Z wieloma nie wiedzielibyśmy nawet, co zrobić, ponieważ już tak nie pracujemy. Te przedmioty są obrazem pracy człowieka, tyle tylko, że w określonym czasie i kontekście kulturowym – mówił w „Wieczorze RDC” Bartek Robotycki z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wszystko w związku z wystawą „Porządek Rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego”.

Nowa stała wystawa czeka na zwiedzających w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jej nazwa to „Porządek Rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego”. Jak powiedział Bartek Robotycki, Piotr B. Szacki był wieloletnim pracownikiem muzeum. – Opiekował się na co dzień zbiorami dotyczącymi życia codziennego polskiej wsi. U nas w muzeum te zbiory są gromadzone w magazynie rzemiosł i gospodarki podstawowej – tłumaczył.

„Obraz pracy człowieka”

Wspomniał również, że można tam znaleźć całą gamę przedmiotów. – Są tam szczoteczki do zębów, widły, a nawet wóz drabiniasty, którym woziło się siano. Znajduje się tam około trzy tysiące obiektów – mówił.

Przyznał również, iż przedmioty zgromadzone na wystawie nie mają już odniesienia do rzeczywistości. – Z wieloma nie wiedzielibyśmy nawet, co zrobić, ponieważ już tak nie pracujemy. Te przedmioty są obrazem pracy człowieka, tyle tylko w określonym czasie i kontekście kulturowym – zauważył Robotycki.

„Przytłoczy lub zauroczy

Dodał, że współcześnie zgromadzone przedmioty „nie grają”, ale kiedy przyjdziemy do muzeum, zobaczymy wówczas „taką masę rzeczy, że ona nas przytłoczy lub zauroczy”.

Bartek Robotycki wyjaśnił też, że zgromadzone eksponaty na pierwszy rzut oka są nieopisane. – Tym niemniej, gdy dostrzeżemy symbole, które opisują te obiekty, możemy wówczas znaleźć informacje w multimediach, które przygotowaliśmy – powiedział w „Wieczorze RDC”.

Gościem audycji była również Amudena Rutkowska, która opowiedziała o finale projektu pt. „Karnawały Kobiet w Muzeum Etnograficznym z Warszawie”.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone