SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Poproszą wojewodę mazowieckiego, by przyjrzał się uchwale ws. bonifikat

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

– Będziemy prosili wojewodę mazowieckiego, by w trybie nadzoru prawnego uważnie przyjrzał się, jakie skutki wywołuje uchwała Rady Warszawy ws. zmniejszenia bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości – powiedział w piątek wiceszef MIiR Artur Soboń.

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS.

Będziemy prosili wojewodę mazowieckiego, by w trybie nadzoru prawnego uważnie przyjrzał się, jakie skutki wywołuje uchwała Rady Warszawy ws. zmniejszenia bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości – powiedział wiceszef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.

Dodał, że wojewoda mazowiecki zostanie poproszony także o to, aby sprawdził, czy „mieszkańcy Warszawy nie mają roszczeń do miasta z tego tytułu, że mogli spodziewać się dużo większej bonifikaty i z tego tytułu rezygnowali np. z odwoływania się od podwyżek, które w zakresie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego otrzymali”.

Wojewoda już zapowiedział na naszej antenie, że weźmie pod lupę decyzję Rady Warszawy, by sprawdzić, czy nie doszło do naruszenia prawa.

Mieszkańcom Warszawy obiecywano bardzo wysokie bonifikaty, rzędu 98-99 proc. – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak przypomniał, w Warszawie w wielu przypadkach były bardzo wysokie podwyżki czynszów, „a z drugiej strony to dofinansowanie w Warszawie zostało obniżone do 60 proc.”. – Myślę, że bardzo wielu mieszkańców Warszawy, których ten proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność będzie dotyczył, będzie bardzo niemiło zaskoczonych – podał Kwieciński. Podkreślił, że „decyzja miasta Warszawy jest niesympatycznym zaskoczeniem”.

98-procentowa bonifikata

W połowie października przed wyborami samorządowymi rada miasta przyjęła uchwałę ustającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości).

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

Czytaj też:

Rafał Trzaskowski o zmniejszeniu bonifikaty: musimy szukać pieniędzy

Niższe bonifikaty uchwalone przez radnych. „Oszukali wyborców”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone