SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawa. Most na Wiśle powróci najwcześniej w przyszłym tygodniu

fot. PAP/Leszek Szymański

Most pontonowy na Wiśle w Warszawie – najwcześniej w przyszłym tygodniu. Instalacja została rozebrana niespełna tydzień temu po obfitych opadach deszczu, gdy podniósł się stan wody w rzece.

Szczytowy moment jest już za nami, ale nadal poziom jest zbyt wysoki – mówi rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. – Przeszła fala kulminacyjna, natomiast fala wezbraniowa jeszcze przepływa przez Warszawę. Teraz ona opada, ale ten proces potrwa kilka dni – dodaje.

Według prognoz taki stan utrzyma się do końca tygodnia.

– Dlatego na razie wojsko nie rozpocznie ponownego montażu mostu – mówi ppłk. Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. – Najszybciej to będzie początek przyszłego tygodnia. Fragmenty są pozostawione, przyczepione w bezpieczny sposób do brzegu rzeki. Złożenie to kwestia kilku godzin – zapewnia.

Wtedy na moście znów zostanie ułożony tymczasowy rurociąg, którym ścieki popłyną do oczyszczalni „Czajka”.

Teraz nieczystości trafiają bezpośrednio do Wisły.

Tymczasem MPWiK przekazało w środę, że „postępują prace przy budowie alternatywnego układu przesyłowego pod Wisłą. Tarcza, która wydrąży pod rzeką 800-metrowy tunel, została opuszczona do szybu startowego przy ul. Świderskiej. Wcześniej zamontowano tam tzw. pipe thruster, czyli ważącą ponad 45 ton stację pchającą”.

Spółka podkreśliła w komunikacie, że tarcza urabiająca grunt będzie pracować w technologii „Direct Pipe”. „To najbardziej zaawansowana metoda tzw. bezwykopowa. Pozwala na poprowadzenie rur na trudnym terenie”.

Dodano w nim, że zadaniem tarczy, która dotarła na plac budowy przy ul. Świderskiej w Warszawie, będzie wydrążenie pod Wisłą tunelu o średnicy 1,2 m i długości prawie 800 m, a wybrana technologia umożliwi jednoczesne drążenie tunelu oraz montaż rurociągów.

Czytaj też:

Fala kulminacyjna na Wiśle. Co dalej z mostem pontonowym?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone