SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ponad pół tysiąca zgłoszeń do konkursu im. Fryderyka Chopina

Piotr Gliński podczas konferencji prasowej XVIII Miêdzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina/fot. PAP Andrzej Lange

164 pianistów z 33 krajów zakwalifikowano do przesłuchań eliminacyjnych 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Do konkursu napłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń. Najliczniej reprezentowani są przedstawiciele Chin – 43 pianistów. Podczas eliminacji usłyszmy 31 Japończyków, 18 Polaków oraz 16 pianistów z Korei Południowej. Do konkursu zakwalifikowali się także między innymi reprezentanci: Francji, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Chopin jest popularny na niemal całym świecie. To największa polska marka – powiedział wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. – Chopin jest wspaniale odbierany. Ma tyle najróżniejszych walorów, które są zrozumiałe gdy tylko włączymy jego muzykę, czy pójdziemy gdzieś na jakiś koncert. Plus wspaniała polska historia, bo to jest romantyzm – dodał.

Pierwsze eliminacje odbędą się od 17 do 28 kwietnia w Filharmonii Narodowej. Przyjazd dużej liczby artystów ze świata może jednak wiązać się z zagrożeniem rozprzestrzenienia się koronawirusa. – Na razie nie ma takich wytycznych, które zmuszałyby nas do przesunięcia terminu – powiedział Artur Szklener z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. – Jeżeli większość uczestników eliminacji będzie w stanie dojechać do nas do Polski, to eliminacje się odbędą. Jeśli okaże się to niemożliwe, to będziemy się zastanawiać nad różnymi wariantami. Rozważamy również takie scenariusze jak eliminacje bez publiczności lub w najgorszym przypadku przesunięcie eliminacji na wrzesień – dodał.

W jury eliminacji zasiądą: Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Alberto Nose, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas i Dina Yoffe. Jurorzy wybiorą 80 pianistów, którzy wezmą udział w konkursie, a ich nazwiska poznamy bezpośrednio po zakończeniu eliminacji.

Konkurs odbędzie się w październiku

Uroczysta inauguracja konkursu – 2 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Główne przesłuchania odbędą się w dniach 3-20 października i podzielone zostaną na 4 etapy. Zwycięzcę konkursu poznamy w nocy z 20 na 21 października. Uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów odbędzie się następnego dnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Wszystkie przesłuchania konkursowe będzie można śledzić przez Internet – na stronie konkursu. Po raz pierwszy transmisje będą dostępne w jakości 4K oraz w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Ponadto wszystkie anteny Polskiego Radia zaplanowały transmisje, retransmisje, rozmowy z uczestnikami, laureatami i jurorami.

Czytaj też:

Piotr Alexewicz najlepszy w konkursie im. Fryderyka Chopina

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone