SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ponad 200 alarmów bombowych w szkołach. Mazowsze w czołówce

Początek roku szkolnego na Mazowszu/fot. RDC

Na Mazowszu odnotowano w środę trzydzieści fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych w szkołach. Jak przekazał bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju służby otrzymały 225 fałszywych zgłoszeń, najwięcej w województwie śląskim, mazowieckie jest na drugim miejscu.

W środę dla 4,6 mln uczniów z 20 tysięcy szkół rozpoczął się nowy rok szkolny 2021/2022. 381 tysięcy uczniów rozpoczęło naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych. W części szkół rozpoczęcie roku przerwały fałszywe alarmy o podłożeniu ładunków wybuchowych.

Najwięcej incydentów odnotowano w województwach śląskim (53), mazowieckim (30), lubelskim (30), małopolskim (23), kujawsko-pomorskim (21) i w pomorskim (20). 18 zgłoszeń zanotowano w Warszawie, z czego 10 alarmów do godz. 10:00 zanotowano tylko na warszawskiej Woli.

To duży stres dla najmłodszych uczniów

Wiąże się to z koniecznością ewakuacji dzieci i młodzieży zlokalizowanej w szkołach, co jest szczególnie dotkliwe z uwagi na to, że pogoda tegorocznego września nas nie rozpieszcza. Jest to szczególnie trudne dla najmłodszych uczniów, którzy rozpoczynają swoją szkolną drogę i jest to dla nich na pewno bardzo, bardzo duży stres” – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski cytowany w komunikacie urzędu dzielnicy.

Strzałkowski zaapelował do policji i przedstawicieli wszystkich organów państwa o podjęcie „wszystkich możliwych kroków, by ujęto sprawców fałszywych alarmów bombowych” i ukaranie ich „z pełną stanowczością i surowością”.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka przypomniał z kolei, że osoba, która wywoła fałszywy alarm, odpowiada karnie i grozi jej kara pozbawienia wolności, a także – dodatkowo – obciążenie kosztami działań ewakuacyjnych i pozwy cywilne kierowane przez konkretne instytucje.

Czytaj też:

Początek roku szkolnego. Uczniowie: wolimy naukę stacjonarną

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone