SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ponad 70 kandydatur do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

fot. Pexels

76 prozatorskich debiutów zostało zgłoszonych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, konkursu organizowanego przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu. Laureat otrzyma 40 tys. zł.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2017 r.

Jak powiedział PAP sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, podobnie jak w poprzednich latach do nagrody zgłoszono różne formy prozatorskie: powieści, opowiadania, ale także reportaże i książki wspomnieniowe. W sumie napłynęło 76 zgłoszeń. – W podsumowaniach literackiego roku 2017 krytycy zauważali, że był to rok opowiadań. Potwierdzają to również zgłoszenia do tegorocznej Nagrody Gombrowicza. W porównaniu do poprzednich lat, w tym roku tomów opowiadań jest prawie dwa razy więcej – zaznaczył Tyczyński.

O wyborze najlepszych książek zdecyduje kapituła, której przewodniczy krytyk i historyk literatury, znawca twórczości Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski. W jej skład wchodzą: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego (UŚ); krytyczka literacka i dziennikarka „Polityki” Justyna Sobolewska; badaczka literatury z UŚ Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego „dwutygodnik.com” Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.

40 tys. zł

W czerwcu kapituła ogłosi pięć nominacji do nagrody, zaś wybór laureata nastąpi 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł. Nagroda przyznana zostanie po raz trzeci. W 2016 r. kapituła wskazała ex aequo dwoje laureatów: Macieja Hena za powieść „Solfatara” oraz Weronikę Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Anna Cieplak za książkę „Ma być czysto”.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Organizatorami konkursu są prezydent miasta Radomia i Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat nad konkursem objęła wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. Mecenasem nagrody jest radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski. Nagrodzie patronuje też Instytut Książki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone