SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Policja podsumowuje półmetek wakacji na Mazowszu

Ruszyła akcja "Prędkość"/fot. Policja

Już 52 osoby zginęły od początku wakacji na Mazowszu. To ofiary wypadków drogowych i utonięć. Na półmetku wakacji, policja przedstawia dramatyczne statystyki. W przypadku zdarzeń drogowych życie straciło 35 osób. Pod wodą natomiast – 17.

– Tych tragedii można było uniknąć, gdyby nie brawura ale przede wszystkim alkohol – mówi rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak. – W momencie, kiedy rozmawiamy o bezpieczeństwie w okresie wakacyjnym, okazuje się, że ten alkohol ma bardzo duże znaczenie nie tylko na drodze, ale też nad wodą. Bo zarówno wypadki na drodze jak i utonięcia to są te zdarzenia, kiedy występują tragedie, w momencie kiedy nierzadko osoby były pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości. To pokazuje dlaczego jest to tak niebezpieczne i dlaczego nie wolno łączyć alkoholu z takimi sytuacjami – tłumaczy.

Od początku wakacji na drogach w kraju zginęło ponad 200 osób, a 3,1 tys. zostało rannych. Jest jednak poprawa. W 2021 roku w tym samym czasie zginęło 279 osób, a 3 587 zostało rannych.

Bezpiecznie na drodze

Komenda przypomina, że podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego – podkreślił Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze – dodał Opas.

Czytaj też: Motocyklistka wypadła z drogi na S8 w powiecie wyszkowskim 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone