SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ponad 42,6 mln zł z UE na informatyzację aptek szpitalnych

fot. Pixabay

Ponad 42,6 mln zł z UE trafi do mazowieckich placówek medycznych na realizację projektów wspierających apteki szpitalne. Dofinansowanie unijne otrzymają szpitale m.in. z Radomia, Warszawy, Płocka i z Kozienic.

Dzięki funduszom z regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego szpitale mogą realizować projekty, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania informatyczne, również w zakresie funkcjonowania aptek szpitalnych.

Przeszło 34 mln zł otrzyma Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. Placówka jest liderem projektu, w którego ramach zinformatyzowane zostaną apteki w pięciu szpitalach. Oprócz lecznicy w Radomiu będzie to Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie oraz Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER.

Projekt przewiduje m.in. zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, modernizację szpitalnych aptek i poprawę ich funkcjonowania, np. podniesienie efektywności dystrybucji leków i wyrobów medycznych.

Mniejsze ryzyko pomyłek

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym zintegrowany informatycznie system apteki centralnej i aptek oddziałowych ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i zmniejszyć ryzyko pomyłki przy podawaniu leków. – Pielęgniarka, która otrzyma zlecenie w systemie, bez żadnych wątpliwości będzie wiedziała, komu ma podać lek i w jakiej dawce – tłumaczył prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura.

Szpitalowi zależy też na tym, by leki dostarczone do aptek nie ulegały przeterminowaniu.  Dzięki systemowi informatycznemu będziemy mogli na bieżąco to monitorować, dokupować kończące się medykamenty bez konieczności magazynowania ich – zauważa Skura.

Ponad 5,1 mln zł na realizację projektu informatyzacji aptek szpitalnych otrzymał też Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Projekt obejmie również szpitale partnerskie w Warszawie i w Płocku. Główne założenia inwestycji to stworzenie systemu przechowywania i dystrybucji leków oraz dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia e-usług na potrzeby pacjentów i pracowników. Szpital zakupi m.in. szafy lekowe, wózki do transportu leków i sprzęt komputerowy.

Przeszło 2,2 mln zł trafi także do szpitala w Kozienicach, a blisko 1,2 mln zł do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone