SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ponad 130 ochotników do WOT na Mazowszu złożyło przysięgę

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

133 ochotników przeszkolonych w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Ciechanowie złożyło w niedzielę przysięgę. Zasilą oni bataliony w Siedlcach, Ciechanowie, Komorowie i Zegrzu Południowym.

Podczas uroczystości, która odbyła się w ciechanowskich koszarach dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Andrzej Wasielewski powiedział do żołnierzy, że przysięga jest powodem do dumy. – By nosić mundur trzeba go kochać i szanować – zaznaczył płk Wasielewski.

Swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju. Od dziś będziecie mieć realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa Polski – mówił. Dodał, że szkolenie, które właśnie zakończyli, jest początkiem całego cyklu szkoleniowego, który potrwa trzy lata.

Płk Andrzej Wasielewski powiedział, że obecnie rozwinięte są już wszystkie cztery bataliony działające w ramach 5MBOT. – Aktualnie mamy ukompletowanie na poziomie 50-70 proc. Dlatego przed nami jeszcze długa droga przy naborze – przyznał płk Wasielewski.

Jednocześnie dowódca powiedział, że nie ma obaw związanych z brakiem ochotników do służby. – Nie mamy żadnych problemów w naborze żołnierzy. Jest wielu chętnych z rejonu Warszawy, z Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Zegrza. Podstawowe kryterium dla młodych ludzi, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, to łatwość dojazdu do jednostki na szkolenie – powiedział płk Wasielewski.

W planach budowa strzelnicy w Komorowie

Najbardziej rozwiniętym pod względem wyposażenia w sprzęt i ukompletowanie jest 53. Batalion Lekkiej Piechoty w Siedlcach, który w tym roku wszedł w etap szkoleń specjalistycznych. W siedleckim batalionie służy blisko pół tysiąca żołnierzy.

W działającym od kwietnia br. 54. Batalionie Lekkiej Piechoty w Zegrzu Południowym służy obecnie niespełna 200 żołnierzy. Zdaniem Wasielewskiego „terytorialsi” z Zegrza mają na tle całej brygady najlepsze warunki szkoleniowe. – Mamy na miejscu wszystkie możliwości szkoleniowe, korzystamy z placu ćwiczeń w Skubiance i strzelnicy w Kątach Węgierskich – tłumaczył płk Wasielewski. Dowódca przyznał, że w planach WOT jest także budowa strzelnicy w Komorowie, gdzie działa 52. Batalion Lekkiej Piechoty.

5. Mrazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej działa od dwóch lat. Powstała w ramach drugiego etapu formowania WOT. Patronem brygady jest st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps „Rój”. Jest jedną z dwóch brygad OT na terenie województwa mazowieckiego. Obecnie w jej szeregach służy 1,8 tys. żołnierzy OT.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone