SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pomoc medyczna w czasie wojny. 500 osób przejdzie specjalne szkolenie

fot. mazovia.pl

Jak udzielać pomocy medycznej w warunkach wojennych? Mazowsze organizuje szkolenia dla zawodowych ratowników i cywilów. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 100 tysięcy złotych. Projekt będzie realizowany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie.

W sumie przeszkolonych zostanie pół tysiąca osób – mówi Karol Bielski, dyrektor Meditransu. – Przede wszystkim ma to mieć wymiar praktyczny. Gwarantują to instruktorzy prowadzący. To najlepsza kadra, doświadczona w służbach wojskowych także za granicą – dodaje.

Szkolenie jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie głównie personelu medycznego – dodaje Bielski. – Chodzi o to, żeby podnieść poziom wiedzy w zakresie udzielania pomocy medycznej w przypadkach, które mają miejsce w wyniku wybuchów, granatów, postrzałów – informuje.

Przygotowanie do sytuacji wyjątkowej

Szkolenie dla cywilów będzie miało nieco inny zakres – mówi profesor Łukasz Szarpak, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Katastrof. – W przypadku osób cywilnych będziemy starali się także mówić o alternatywach, które maja pod ręką. W przypadku złamań można zastosować kijek i koszulkę i pasek. Nie trzeba mieć trójkątnej chusty, są inne metody. Na polu walki korzystamy z tego, co mamy – podkreśla.

W ramach projektu powstaną także filmy instruktażowe w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Udział w szkoleniu wezmą także obywatele Ukrainy.

Czytaj też:

Ponad 20 busów z darami. Strażacy z gminy Szydłowiec pomagają Ukrainie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone