SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pomnik Prezydentów Warszawy stanie na bulwarach wiślanych

fot. Fundacja Kulskich/Facebook

Projekt Pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy – Stefana Starzyńskiego i Juliana Kulskiego otrzymał dziś oficjalne pozwolenie na budowę – poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Fundacja Kulskich.

Pomnik przedstawiający dwóch przyjaciół – prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego i wiceprezydenta Juliana Kulskiego podczas spaceru stanie na bulwarach wiślanych nieopodal wejścia do ogrodów Zamku Królewskiego. Inspiracją do ostatecznego wyglądu pomnika jest archiwalne zdjęcie z 1938 roku przedstawiające dwóch włodarzy stolicy wizytujących budowane właśnie bulwary. Pomnik będzie miał wysokość 2,10 metra i będzie usytuowany na podstawie o wysokości 40 centymetrów. Autorem projektu jest rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.

Pomnik za rok

Zarówno lokalizacja pomnika, (w sąsiedztwie m.in. ze strefą ochronną UNESCO, Zamkiem Królewskim, głównymi arteriami komunikacyjnymi miasta) jak i konieczność uzyskania kilkudziesięciu zgód, pozwoleń i uzgodnień spowodowała, że prace administracyjne trwały ponad dwa lata. „Dlatego właśnie dzisiejsza decyzja jest dla nas tak ważna – oznacza ona bowiem, że w najbliższych dniach możliwy będzie oficjalny start prac budowlanych i przejście do finalnego etapu tej niezwykle ważnej inicjatywy” – przekazała Fundacja.

Projekt budowy pomnika zainicjował Juliusz Eugeniusz Kulski, syn jednego z prezydentów Warszawy. 30 lipca 2020 roku warszawscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika. Kilka dni wcześniej to samo zrobili radni dzielnicy Śródmieście. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy zaplanowane jest na wrzesień 2021 roku.

Prezydent i jego zastępca

Stefan Starzyński (ur. 19 sierpnia 1893 roku) – w latach 1934-1939 był prezydentem Warszawy i przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w czasie obrony Warszawy w 1939 roku. Odmówił opuszczenia stolicy podczas kampanii wrześniowej. Niemcy aresztowali go 27 października 1939 roku, był przesłuchiwany w siedzibie Gestapo w alei Szucha, potem trafił na Pawiak. Instytut Pamięci Narodowej prowadził śledztwo w sprawie jego śmierci i ustalił, że prezydent Stefan Starzyński zginął rozstrzelany przez Gestapo pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 roku w Warszawie lub jej okolicach. Za jego kadencji miasto się rozwijało. Wyremontowane zostały drogi wjazdowe do stolicy, powstał wiadukt nad Dworcem Gdańskim, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, a także zwiększono produkcję energii elektrycznej. Był inicjatorem rozpoczętego w 1937 roku 4-letniego planu rozbudowy stolicy, zakładającego m.in. wybudowanie mostu łączącego ul. Karową z ul. Brukową, budowę nowej elektrowni, rozwój terenów zielonych oraz uruchomienie 25-kilometrowego odcinka metra.

Julian Spitosław Kulski (ur. 5 grudnia 1892 – zm. 18 sierpnia 1976) – od 1935 wiceprezydent Warszawy, zastępca Stefana Starzyńskiego, od 28 października 1939 do 5 sierpnia 1944 komisaryczny burmistrz miasta Warszawy, który tę funkcję sprawował za zgodą władz Polskiego Państwa Podziemnego i rządu na uchodźstwie. W trakcie powstania warszawskiego jako osoba cywilna przebywał na Starówce, a następnie po przejściu kanałami na Żoliborzu. Od grudnia 1945 do czerwca 1946 na zlecenie Zarządu Miasta Warszawy pracował dla Archiwum Miejskiego przy archiwizacji sprawozdań z działalności Zarządu Miasta w okresie okupacji. 31 grudnia 1959 r. przeszedł na emeryturę.

Czytaj też:

W Okuniewie odsłonięto pomnik byłego premiera Jana Olszewskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone