SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trzy tony kokainy wartej 3 mld zł. Udaremniony rekordowy przemyt

Polskie służby udaremniły przemyt kokainy o rekordowej wartości 3 mld zł/fot. PAP/Leszek Szymański

Centralne Biuro Śledcze i Straż Graniczna udaremniły przemyt trzech ton kokainy o rekordowej wartości 3 mld zł. Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, przemyt początkowo trafił z Ekwadoru do Niemiec, gdzie nie udało się go wykryć. Zrobiły to dopiero polskie służby.

Premier Morawiecki na konferencji w Warszawie poinformował o udaremnieniu przemytu kokainy o wartości 3 mld zł, którą jak dodał, można by podzielić na „milion próbek”. – Za każdą z takich próbek stoją dramaty ludzkie – podkreślił premier. – Codziennie dowiadujemy się o tym, że poprzez nadużywanie i używanie różnego rodzaju dopalaczy giną ludzie, zwykle młodzi – dodał.

Rekordowa wartość

Wyjaśnił, że akcję przeprowadziło Centralne Biuro Śledcze i Straż Graniczna. Narkotyki były przemycane z Ekwadoru do Hamburga w Niemczech, gdzie nie udało się ich wykryć. Jak podkreślił premier dopiero polskim służbom „udało się udaremnić przemyt o rekordowej wartości w Polsce”.

Państwo powinno stać na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. Poprzez ten udaremniony przemyt widać jak dbamy o bezpieczeństwo nie tylko Polaków – powiedział Morawiecki. Dodał, że przemyt był kierowany „zapewne nie tylko do Polaków”, ale też do Skandynawii i do Niemiec. – Polskie służby wykazały się wyższą czujnością niż służby holenderskie, czy niemieckie – podkreślił premier.

Trzy tony czystej kokainy

Obecny na konferencji szef MSWiA Mariusz Kamiński wskazał, że mowa jest o ponad trzu tonach czystej kokainy. Jak podkreślił, jest to historyczne osiągnięcie. – To największy sukces w historii polskiej Policji, jeżeli chodzi o wykrycie takiej ilości twardych narkotyków – powiedział.

Niebywały sukces, wielkie osiągnięcie, wielki dowód profesjonalizmu Centralnego Biura Śledczego Policji, ale w tym sukcesie bardzo dużą rolę odgrywali też funkcjonariusze Straży Granicznej – wskazał Kamiński.

Sukces Policji i Straży Granicznej – akcentował – to sukces europejski, historyczny, a to, że wpisuje się w serię udanych akcji i ujawnień przemytu przez polskie służby, nie jest przypadkiem.

Dzięki ich profesjonalizmowi – myślę, że bez przesady można powiedzieć – wiele ludzkich istnień w Europie zostało ocalonych – zdrowie, życie wielu młodych ludzi w Europie – dodał.

W trakcie akcji funkcjonariusze CBŚP i SG zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego.

Czytaj też:

Heroina za ponad milion złotych. Udaremniony przemyt na Okęciu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone