SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Firmy w walce z pandemią. UNIMOT kupił 100 tysięcy „szybkich testów”

Koronawirus, testy w Hiszpanii/fot. PAP/EPA/MADRID CITY HALL HANDOUT

Polski biznes włącza się do walki z rozwojem koronawirusa w kraju. Paliwowa spółka UNIMOT kupiła tzw. „szybkie testy”. 100 tysięcy sztuk ma trafić z Chin do polskich szpitali w przyszłym tygodniu.

100 tysięcy szybkich testów na koronawirusa kupił dla polskich szpitali UNIMOT. Paliwowa spółka przekaże je ministerstwu zdrowia na początku przyszłego tygodnia, a resort rozdysponuje testy wśród placówek.

Produkuje je dla nas firma farmaceutyczna Sinopharm z Hong Kongu. Będą gotowe do wysłania do Polski w piątek – mówi prezes UNIMOT-u Adam Sikorski. – Nawet w weekend albo na początku przyszłego tygodnia testy powinny dotrzeć do Polski – dodaje.

Testy są skierowane do osób, które nie wykazują objawów choroby i przez to nie kwalifikowały się do tej pory do badania – mówi tłumaczy Sikorski. – Kontrakt został podpisany bardzo szybko (…) Fabryka na podstawie potwierdzenia przelewu włączyła nas do kolejki produkcyjnej – podkreśla szef UNIMOT-u.

Z kolei Fundacja ORLEN przekazała 10 mln zł na zakup sprzętu dla szpitali w całym kraju. Pieniądze na zakup testów i sprzętu medycznego przekazują też wiele innych firm m.in. Żabka, Deloitte czy banki PKO BP i BNP Paribas.

Koncern Polpharma kupił z kolei ponad 100 respiratorów. UNIMOT z kolei zwrócił się też do polskich władz o zwolnienie z cła i podatku VAT, co mogłoby zachęcić do pomoc także inne firmy.

Pracujemy nad tym – przyznaje rzecznik resortu finansów Paweł Jurek. – Doceniamy takie inicjatywy. Odniesiemy się do wniosku spółki, choć decyzja zależy tak od przepisów krajowych, jak od regulacji unijnych – zaznacza.

Tymczasem w Warszawie w czwartek wylądował pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda. Kolejne spodziewane są w najbliższych dniach. Prezydent dodał, że oprócz tego produkcja sprzętu w kraju jest uruchamiana „wszędzie, gdzie to możliwe”. Na ładunek o wartości 5,5 mld dolarów, zakupiony przez KGHM Polska Miedź, składają się między innymi kombinezony ochronne, gogle medyczne, maseczki oraz respiratory.

Czytaj też:

Szyją maseczki dla szpitali. Ogólnopolska akcja krawcowych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone