SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Polski design na krańcach świata. „Polskie projekty są doceniane nie tylko w Europie”

fot. Pexels

Projekty polskich projektantów co roku są doceniane w konkursach na całym świecie. Polski design podbija już nie tylko Europę ale i Amerykę czy Azję.

Sztuka projektowania – to to określenie słyszymy coraz częściej. Od lat, zarówno polscy twórcy przedmiotów użytkowych, jak i kuratorzy nawołują do uznania roli designu w świecie kultury i sztuki. I stało się – miejsce polskich projektów jest już nie tylko w domach, ale i w galeriach, zarówno w Europie jak i na całym świecie.

Projektowanie sztuką!

Jak wyjaśniła Julia Cieszko, zastępca redaktora naczelnego magazynu „Design Alive”, zarówno nagrody Design Alive Awards, jak i wyróżnienia międzynarodowe podsumowujące rok w designie wyróżniają trzy najważniejsze płaszczyzny projektowania. – Kreacja i kreatorzy, czyli osoby, które tworzą rzeczy dobre. Stratedzy, dzięki którym to, co tworzą projektanci może trafić do klientów. Ostatnią grupą bez której design nie mógłby istnieć są animatorzy, ci, którzy zajmują się aspektem kulturotwórczym projektowania – powiedziała. Od wielu lat zarówno moda jak i design ubiegają się o należne im już miejsce w naszej kulturze. Jak przyznała redaktor, projektanci ubrań i przedmiotów użytkowych wpływają na kulturę i wrażliwość estetyczną, otwierając oczy konsumentów na piękno obecne nie tylko w galeriach sztuki.

Światowa marka

Redaktor zwróciła uwagę na wystawę, która reprezentowała Polskę na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Venecji „Let’s talk about garbage”. – Wydawać by się mogło, że w designie wyłącznie projektowanie produkuje śmieci, a przecież architektura wolna od odpadów nie jest – powiedziała. Architekt Hugon Kowalski oraz krytyk Marcin Szczelina w niezwykle ciekawy sposób zwrócili uwagę na problem wpływu architektury na generowanie poprodukcyjnych resztek. – Instalacja była inspiracją do dyskusji na temat nadprodukcji – dodała. Projekty polskich projektantów co roku są doceniane w konkursach na całym świecie. Polski design podbija nie tylko Europę ale i Amerykę czy Azję. Inicjatywa The Spirit Of Poland promująca polski design za granicą stworzyła wystawę wystawianą w stolicy Brazylii. – Projekt był szalenie ciekawy, oparty na dialogu. Zestawiono polskie projektowanie graficzne z odpowiednikami pochodzącymi z Brazylii – dodała. W efekcie powstała inspirująca wystawa inicjująca rozmowę zarówno w Polsce o rynku projektowym Ameryki Łacińskiej, jak i w Brazylii o polskim designie przemysłowym, który niepodważalnie przeżywa swój rozkwit.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone