SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Polska sztuka designu dla dzieci. „Dobry gust kształtuje się od najmłodszych lat”

fot. Pexels

Kto zaprojektował wiadro? Albo butelkę perfum? Czy takie przedmioty w ogóle wymagają wkładu projektanta? Wydawnictwo Wytwórnia postawiło sobie za cel odpowiedzieć na te pytania zadawane przez ciekawe świata dzieci. Bo, jak podkreślają autorka i wydawca „Elementarza Designu”, dobry smak kształtuje się od małego.

„Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów” autorstwa Ewy Solarz to faktycznie elementarz. Od podstaw uczy jak dostrzegać przedmioty użytkowe wokół nas. A te, rzeczywiście są wszędzie.

Design dla najmłodszych

„Dizajn jest wszędzie!” czytamy na odwrocie albumu. Autorka z pomocą ilustratorów – 25 polskich twórców – oprowadza nas po niezwykłym świecie projektantów i ich dzieł. Projekt oraz towarzysząca mu wystawa „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”, którą można było podziwiać w Galerii Zachęta w lutym ubiegłego roku, skierowane są do najmłodszych. Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia podkreśliła w rozmowie z RDC, że umiejętność docenienia i odbioru designu użytkowego, oraz później sztuki, to coś, czego należy uczyć od najmłodszych lat. – Najważniejsze jest to, żeby nauczyć zauważać, żeby dzieci wiedziały na co patrzeć. Gust kształtuje się od małego – wyjaśniła.

Design podróżujący

Polski design został zauważony również w Azji. Do autorki i wydawcy albumu zgłosiła się Ambasada RP w Bangkoku. – Poproszono nas, aby przygotować wystawę, która będzie promowała polską ilustrację i literaturę dla dzieci – powiedziała Magdalena Kłos-Podsiadło. – Wykorzystałyśmy już istniejącą – dodała autorka. Jak wyjaśniła, była to wystawa skierowana do dzieci, która miała pokazać najmłodszym odbiorcom sztuki użytkowej, że zaprojektowane zostało wszystko, co nas otacza – od spinacza do papieru, aż do samolotu. – Postanowiłyśmy zaprosić do współpracy 25 młodych ilustratorów i poprosić ich, aby każdy narysował po cztery przedmioty – wyjaśniła Ewa Solarz. – Ważne jest to, aby otwierać się na inne rzeczy, aby obcować z przedmiotami różnymi – dodała autorka, tłumacząc, że każdy z rysowników zaproszonych do współpracy miał inny punkt widzenia na obiekty otaczające nas w codziennym życiu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone