SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łukasz Jasina: Polska spełnia wszystkie prawne definicje suwerennego państwa

fot. Pixabay

– Polska jest krajem suwerennym, a Unia Europejska to nie jest jakaś siła okupacyjna, pod której władzą się znaleźliśmy – mówił w audycji „Uwaga Rozproszona” Łukasz Jasina.

Słowo suwerenność jest słowem, które może być wykorzystywane zarówno przez obecną ekipę rządzącą, jak i przez jej przeciwników, bo wywodzi się od słowa suweren – uważa gość RDC. – To wszystko ma początek w tym, kogo za takiego suwerena uważamy. Suweren to naród, a to zjawisko, którego nie da się do końca zdefiniować – mówił.

Suwerenność = niepodległość?

W jego ocenie trudność w zdefiniowaniu pojęcia suwerenności prowadzi do tego, że politycy nadużywają tego słowa i nazywają suwerenem „jakąś masę, którą bardzo ciężko zdefiniować„. – Według premier Szydło suwerenność to niezależność i niepodległość Polski od innych krajów. Polacy to naród ciągle straumatyzowany traceniem tej suwerenności – ocenił Jasina. – Czyli suwerenność kojarzy nam się z niepodległością. Tymczasem te pojęcia mogą mieć różne znaczenia – skomentował.

Suwerenna Polska

Jak przekonywał gość RDC, Polska jest krajem suwerennym, bo spełnia wszystkie prawne definicje suwerennego państwa, podejmuje decyzje za pośrednictwem wybranych w wolnych wyborach organów państwowych i jest państwem powszechnie uznanym na arenie międzynarodowej. – A Unia Europejska to nie jest jakaś siła okupacyjna, pod której władzą się znaleźliśmy, tylko międzynarodowa organizacja, na którą Polska deleguje część swoich uprawnień – uważa Jasina.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone