SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Polska Opera Królewska w 2017 roku. Podsumowanie działalności

fot. Polska Opera Królewska/Facebook

Spektakl „Dziady-widma” z muzyką Stanisława Moniuszki i opera Wolfganga Amadeusza Mozarta „Wesele Figara” – to tegoroczne premiery sceniczne Polskiej Opery Królewskiej. Instytucję powołał do życia pod koniec lipca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Była to jego reakcja na konflikt wokół Warszawskiej Opery Kameralnej.

Za tę decyzję jest wdzięczny wicedyrektor Opery Andrzej Klimczak. Jego zdaniem, powstanie instytucji to cud. Jak dodał, Piotr Gliński powołał Polską Operę Królewską, by pomóc artystom zwolnionym przez nową dyrekcję z ich poprzedniej instytucji oraz by promować polską muzykę.

Pierwszy sezon Polskiej Opery Królewskiej został zainaugurowany 2 listopada. Andrzej Klimczak mówi, że od tego czasu wielbiciele muzyki mogli wysłuchać artystów w kilku odsłonach. Jak dodaje, artystyczną działalność Opery rozpoczęło wykonanie „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta podczas mszy świętej w Archikatedrze Warszawskiej za zmarłych artystów. Przypomina, że z kolei pierwszą sceniczną premierą Polskiej Opery Królewskiej były „Dziady-Widma” – rzadko wykonywana kantata Stanisława Moniuszki oparta na II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Andrzej Klimczak przypomina, że w tym roku Polska Opera Królewska uświetniła też 84. urodziny Krzysztofa Pendereckiego wykonaniem jego kompozycji – „Credo”.

„Wesele Figara”

Ostatnia premiera odbyła się 30 grudnia w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach. Artyści zaprezentowali dzieło Mozarta – „Wesele Figara” w reżyserii Ryszarda Peryta.

Zgodnie ze statutem Opery, przedmiotem jej działania jest kształtowanie i upowszechnianie kultury muzycznej poprzez wystawianie dzieł operowych, muzyki oratoryjnej, symfonicznej i kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki kompozytorów polskich. Ma również przywracać do życia muzycznego zapomniane dzieła muzyki polskiej i pełnić funkcję „opery w drodze”, docierając z odpowiednio przygotowanymi przedstawieniami do mniejszych miast w całym kraju.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone