SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Polska edukacja technologiczna nie nadąża za światem cyfrowym. Wyprzedza nas większość państw UE”

fot. Pixabay

– W nauce programowania wyprzedza nas większość państw UE, w tym Litwa i Słowenia – mówił Mikołaj Szymański, prezes zarządu agencji interaktywnej KERRIS, wydawca portalu Edutorial.pl oraz raportu Edu-Tech 2016. Raport pokazał, że kompetencje informatyczne najmłodszych Polaków są na poziomie o wiele niższym, niż ich rówieśników z krajów na podobnym etapie rozwoju ekonomicznego.

Raport Edu-Tech 2016 poświęcony nowoczesnej nauce i technologiom w świecie edukacji odsłania m.in. fakt, że choć komputery znajdują się w ponad 72 proc. polskich domów, a najmłodsi spędzają w internecie przeciętnie 15 godz. tygodniowo, to ich kompetencje informatyczne pozostawiają wiele do życzenia. – W nauce programowania wyprzedza nas większość państw UE, w tym Litwa i Słowenia – mówił gość RDC.

Polska w tyle

– Wyprzedzają nas państwa na podobnym etapie rozwoju ekonomicznego. Jedynie 19 proc. Polaków posiada wysokie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych, czyli standardowych umiejętności obsługi komputera – wyjaśnił. Kolejnym niepokojącym wnioskiem z raportu, są dane dotyczące młodszych użytkowników komputerów. Według Edu-Tech 2016, Polacy w grupie wiekowej 16-29 lat są poniżej średniej unijnej w korzystaniu ze źródeł wiedzy, takich jak np. Wikipedia.

Jak wyjaśnił wydawca Edutorial.pl, w raporcie zawarte są również dane dotyczące trendów na rynku edukacji i technologii. – Uśrednione badania kompetencji Polaków niosą raczej negatywny przekaz, ale sytuacja nie jest dramatyczna – powiedział. Pomimo pewnych braków w umiejętnościach informacyjno-komunikacyjnych, Polacy przodują w wykorzystywaniu nowych technologii w start-upach.

Rozwiązanie

– Powodów niedociągnięć jest wiele. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, jak system edukacji powinien wyglądać, ale z pewnością analiza danych i trendów może nas przybliżyć do odpowiednich wniosków – powiedział. Rozmówca RDC jako przykład dobrze rozwiniętego systemu edukacji podał system fiński, gdzie kompetencje użytkowników komputerów są wysokie, a nauka programowania jest obecna w szkołach. – Również Korea Południowa jest dobrym przykładem kraju, gdzie wykorzystanie robotyki w nauce jest na bardzo wysokim poziomie – dodał.

Jak dodaje prezes KERRIS, obserwacja innych państw daje receptę, gdzie powinniśmy szukać impulsu do zmiany i jak system edukacji powinien reagować na to, co się dzieje w świecie cyfrowym, który zmienia się niezwykle szybko.  – Oczywistym jest, że niezwykle trudno jest nadążyć za tymi zmianami, ale to nie znaczy, że powinniśmy się poddać – tłumaczył.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone