SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Polityka tych, którzy robią gruntowne reformy, to polityka osłabiania państwa”

Polityka
fot. RDC

– Radykalni reformiści, dla których reforma nie jest poprawą funkcjonowania instytucji, ale napisaniem wszystkiego od nowa, chcą płynnej rzeczywistości, która ciągle się zmienia – uważa prof. Tadeusz Bartoś.

Dyskusje o polskości toczą się od XIX wieku, co nie jest dobrym znakiem – komentował prof. Bartoś. – I zdaje się, że będziemy się coraz bardziej pogrążać w natłoku pytań bez odpowiedzi – mówił w RDC.

Jak wyjaśniał, stabilność tożsamościowa, poczucie, kim jesteśmy, jest „niesiona albo na barkach jednostki i jednostka musi wziąć na swoje barki całą polskość, albo jest niesiona przez instytucje„. – I wtedy one nas troszkę odciążają. Dlaczego mamy tysiące ton tej polskości na plecach? Bo mamy niestabilność ciągłości instytucjonalnej – tłumaczył gość Tomasza Stawiszyńskiego. – Zabory, quasi państwo PRL-owskie, teraz mamy próbę likwidacji tożsamości i ciągłości instytucji, które powstały na początku lat 90-tych – sądownictwa konstytucjonalnego – mówił. Jak zaznaczył, tożsamość instytucjonalna „wymaga pokoleń„, żeby się ukształtować.

Kościół i partia

W ocenie prof. Bartosia tożsamość instytucjonalna, która w Polsce nie zmienia się od setek lat to ta, związana z kościołem katolickim. – A jeśli chodzi o politykę, to partia Jarosława Kaczyńskiego. Więc będziemy mieli kościół i partię, a wszystko inne jest płynne, zmienia się – uważa profesor.  – Egoistycznie, kościół katolicki nie powinien być zainteresowany silnym państwem. Podobnie jak obecnie rządzący nie chcą silnego państwa, tylko silnej partii – komentował.

W jego ocenie, pewne grupy polityczne wykazują skłonność do radykalnych zmian wszystkiego. – Wszystko trzeba przewrócić. To znaczy, że jeśli nie ma silnych instytucji nadających tożsamość i trwałość, to tym samym jednostka jest niestabilna i bezradna, bo nie ma żadnego zakotwiczenia – wyjaśniał prof. Bartoś. – Polityka tych, którzy robią gruntowne reformy, to polityka osłabiania państwa – ocenił.

Polityka historyczna

Prof. Bartoś zwrócił uwagę, że historia jest istotnym elementem kreowania tożsamości. – W Polsce przez wiele lat nie mówiło się o zagładzie Żydów. Ten temat nie istniał. Teraz się o tym mówi i to jest jak mieszanie w szambie, ale musimy przez to przejść – wyjaśniał. – Politycy mają swoją przestrzeń również w budowaniu wizerunku i godności państwa, ale nie może się to odbywać kosztem złamania autonomii badaczy – podkreślał.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone