SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Policjanci na L4, strażnicy w terenie. Wzmożone patrole w Radomiu

fot. strazmiejska.radom.pl

Czterech funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu od kilku dni codziennie wspomaga policjantów. Wszystko z powodu protestu funkcjonariuszy, polegającego na przebywaniu na zwolnieniach lekarskich. Szacuje się, że na tzw. L4 jest ponad 1200 policjantów w garnizonie mazowieckim.

Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor zapewnia, że mimo akcji wsparcia policji, Straż Miejska wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków. – Tak dyslokujemy patrole, żeby każdy newralgiczny teren był zabezpieczony. Doszły do nas informacje od mieszkańców, według których strażnicy są bardziej widoczni – dodaje Sambor.

Dodajmy, że w garnizonie mazowieckim jest około 300 wakatów.

Protest

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów i sprawiedliwości. W marcu FZZSM informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.

Czytaj też:

Ponad tysiąc policjantów z Mazowsza na zwolnieniu lekarskim. „Nie widać szans na poprawę sytuacji”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone