SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Straty na blisko 80 tysięcy złotych. Kto okradł pszczelarzy koło Łosic?

Kradzieże w pasiekach koło Łosic/zdjęcie ilustracyjne/fot. pixabay

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia sprawę kradzieży pszczelich rodzin w powiecie łosickim. W jednym tygodniu doszło do dwóch takich zdarzeń – w gminie Platerów i Huszlew. Zginęły pszczoły i ule, a także miód. Straty w sumie oceniono na kwotę blisko 80 tys. zł.

Dwa podobne zgłoszenia policja dostała w jednym tygodniu.

Jedno miało miejsce na terenie pasiki wędrownej, umiejscowionej czasowo w Huszlewie. Pokrzywdzony poinformował nas nie tylko o kradzieży pszczół, ale też elementów konstrukcyjnych uli oraz miodu, szacując straty na ponad 18 tys. zł. Druga kradzież miała miejsce na terenie stacjonarnej pasieki na terenie gminy Platerów. W tym wypadku pokrzywdzony oszacował straty na 60 tys. zł – mówi rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Łosicach Nina Zaniewicz.

Szukamy sprawców – zapewnia. – W obydwu sprawach jest prowadzone postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Siedlcach – dodaje.

Kradzież na zlecenie?

Jestem przekonany, że to nie był akt chuligański, a robota na zlecenie – mówi prezes zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Zdzisław Olszewski. – Ten, kto podchodzi do pszczół, musi coś o tych pszczołach wiedzieć – albo już posiadał pasiekę, albo pracował gdzieś przy pszczołach, bo to jest stworzenie, które niestety żądli i przy niewłaściwym zachowaniu one się bronią – wyjaśnia.

To wielka tragedia dla pszczelarzy – dodaje. – Żeby hodować pszczoły, to musi być to pasjonat. Pszczoła jest to stworzenie żywe, które wymaga olbrzymiej troski i leczenia. Bardzo dużo jest w tej chwili chorób pszczół. Mamy takie przykłady w związku z tym, że młodzi ludzie kupują pasieki, a po jednej zimie już kończą z przerażenia – mówi.

Dodatkowo to też strata funduszy. Koszt kupienia jednej pszczelej rodziny to około 600-800 zł, do tego dochodzi koszt ulicy, wirówki do miodu czy kompletnego stroju ochronnego. W sumie aby zacząć przygodę ze pszczelarstwem potrzeba około 30 tys. zł.

Czytaj też:

Ze stawu koło Płocka wyłowiono ciało 66-letniego mężczyzny

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone