SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Policja apeluje, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w autach

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Stołeczni policjanci apelują, aby podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiać w samochodach dzieci ani zwierząt. Zwracają uwagę, że w taką pogodę wnętrze pojazdu bardzo szybko mocno się nagrzewa, co może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w nim osób lub zwierząt.

W komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej policji w Warszawie funkcjonariusze przypominają, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem. Jeżeli jedziemy samochodem bez klimatyzacji, warto robić częściej przerwy. W ich trakcie warto przemyć twarz i kark chodną wodą” – wskazują.

Płyny w podróży

Prosimy również, aby w trakcie tych upałów dobrze i bezpiecznie przygotować się do jazdy samochodem – mówi Edyta Adamus ze stołecznej policji.

Policja zaleca, aby w przypadku dalekich podróży zabierać ze sobą odpowiednią ilość płynów. – W samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu jeśli znajdziemy się w korku lub zepsuje nam się klimatyzacja, a w najgorszym przypadku samochód, woda może pomóc w uzupełnieniu płynów w organizmie. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa” – wyjaśniają.

Ta „dobra pogoda” nie powinna mylić kierowców, mimo że często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa na drodze. W upały nadal należy zachowywać uwagę i nie przesadzać z prędkością jazdy.

Nagrzane wnętrze auta

Policjanci przestrzegają, aby podczas upałów nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. – „W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać życiu i zdrowiu przebywających w nim osób czy zwierząt” – podkreślają.

Szczególnie narażone na upały są dzieci, ale także osoby starsze. Policja apeluje, aby odwiedzać je często i regularnie.

Zbyt długi czas spędzany na słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy, przebywanie w przegrzanym miejscu, czy też zbyt intensywny wysiłek w gorący dzień może doprowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego. Objawia się on poprzez zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączkę, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, przyspieszone bicie serca i oddech. W przypadku złego samopoczucia należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Krótkotrwałe ochłodzenie

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zarówno w środę, jak i w czwartek temperatura może sięgać nawet 33 stopni. Alerty IMGW drugiego stopnia ze względu na upały obowiązują w środę w całej Polsce.

Czytaj też:

Najgorętszy dzień w tym roku. Upałów na Mazowszu ciąg dalszy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone