SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Polacy z trzema nagrodami podczas gali Opera Awards

Jakub Józef Orliński/fot. RDC

Kontratenor Jakub Jóżef Orliński, scenografka Małgorzata Szczęśniak i Teatr Wielki w Poznaniu otrzymali Opera Awards za rok 2020 podczas gali online. To najważniejsza i najbardziej prestiżowa nagroda w branży operowej.

Mimo że nominacje zostały ogłoszone już w ubiegłym roku, dopiero teraz zdecydowano się zorganizować wirtualną galę wręczenia statuetek. Nagroda miała szansę pięciokrotnie powędrować w ręce Polaków. Ostatecznie trzy nominacje zostały przypieczętowane Opera Awards.

Jakub Józef Orliński, kontratenor, jest jednym z największych polskich odkryć operowych ostatnich lat i zdążył wyrobić sobie markę na świecie. Wielokrotnie nagradzany zagranicą młody śpiewak jest ceniony za wyjątkowe interpretacje muzyki dawnej, niezwykłą barwę głosu i artystyczną charyzmę. Jury Opera Awards uhonorowało go za album „Facce d’Amore” w kategorii „najlepsza płyta solowa”.

Małgorzatę Szczęśniak uhonorowano za „osobowość scenograficzną”. Scenografka i projektantka kostiumów znana jest ze stałej współpracy z Krzysztofem Warlikowskim. W 2015 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Opera Awards przyznano również polskiej instytucji – Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu za wystawienie opery „Paria” Stanisława Moniuszki. Wyreżyserował ją Graham Vick, a jury doceniło spektakl w kategorii „opera odkryta na nowo”.

Opera Awards to brytyjskie nagrody i przyznawane od 2013 roku. W ubiegłych latach również zdobywali Polacy, m.in. reżyserzy Mariusz Treliński i Krzysztof Warlikowski oraz Waldemar Dąbrowski za kierowanie Teatrem Wielkim w Warszawie.

Czytaj też:

Nagroda im. Oskara Kolberga 2021. Jedno wyróżnienie dla Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone