SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Pół tysiąca ubogich i bezdomnych zjadło wspólny obiad na Ursynowie

fot. Sant'Egidio

Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii; on był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas świątecznego spotkania z ubogimi Wspólnoty Sant’Egidio.

Tegoroczne Święta z Ubogimi odbyły się po raz piąty w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jak przekonywał podczas spotkania kard. Nycz, należy pamiętać, że „ten żłób, w którym narodził się syn boży, Jezus, był brudny, zimny i był miejscem w którym karmiły się zwierzęta”. – Tam narodził się Jezus, który jest dla nas chlebem – powiedział.

Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii, on był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech – mówił duchowny. Ale – dodał – „Pan Jezus, chciałoby się po ludzku powiedzieć, jest do tego przyzwyczajony”.

Dlatego twórzmy dzisiaj wszyscy tę szopkę, bądźmy radośni – mówił. Życzył również, by „tego ciepła od żłobka betlejemskiego wystarczyło na cały rok”.

Kard. Nycz podziękował jednocześnie wszystkim uczestnikom świątecznego spotkania, organizatorom, wspólnocie Sant’Egidio oraz wolontariuszom. – Dziękuję za to spotkanie, za to, że jest ono autentyczne, prawdziwe, że stoi za nim całoroczna współpraca i praca wspólnoty dla ludzi potrzebujących, a tych w Warszawie nie brakuje – powiedział kard. Nycz.

„Spotkajmy się”

Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio wyraziła przekonanie, że „Boże Narodzenie niesie światło we wszystkie miejsca, w których wydaje się panować mrok i wszędzie tam, gdzie brakuje pokoju”.

W przygotowaniach towarzyszyło nam zaproszenie „spotkajmy się”. Zaproszenie, żebyśmy razem tworzyli to „my”, które daleko przekracza każde nasze „ja” – mówiła Wolnik. – Życzę, żeby to spotkanie pomogło nam odkryć siłę, która tkwi w tym „my”, my, które jest synonimem braterstwa i wspólnoty – dodała.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku w ponad 77 krajach do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości.

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.

Czytaj też: Kilkaset osób zjadło wspólnie świąteczny obiad na Ursynowie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone