SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Pokot” polskim kandydatem do Oscara. Cichmiński: ten film daje się lubić

fot. Davidlohr Bueso/flickr CC-BY-SA 2.0

W sobotę Komisja Oscarowa wybrała film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. – Ten film daje się lubić. On stoi między realizmem, a swego rodzaju baśniowością. Mimo to, jest unikalny – komentował w RDC krytyk filmowy Artur Cichmiński.

Po długich dyskusjach komisja uznała, że to „Pokot” będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara – powiedział w sobotę szef komisji Paweł Pawlikowski.

Film oscarowy?

– W Berlinie był Laur, czekamy, że podczas festiwalu w Gdyni udział tego filmu też zakończy się jakimś echem i to będzie dobry prognostyk dla tej kampanii oscarowej – mówił w RDC Cichmiński. Zapytany o to, czy „Pokot” jest filmem oscarowym odparł, że nie jest możliwe zdefiniowanie „filmu oscarowego”. – Staram się unikać takich definicji, bo tego nie da się zdefiniować. Możemy próbować szukać jakiegoś wzorca, ale jak prześledzimy historię Oscarów, to okaże się, że były przeróżne oscarowe filmy – i „Grawitacja”, i „Titanic”, i „Moonlight” – wyliczał krytyk.

– „Pokot” jest filmem – nawet jak na Agnieszkę Holland – zaskakującym od strony strukturalnej – ocenił Cichmiński. – Ten film daje się lubić – skomentował i dodał, że „Pokot” stoi między realizmem, a swego rodzaju baśniowością. – Mimo to, jest unikalny – przyznał w RDC.  – Dzisiaj sukcesem będzie nominacja, bo to nasz kandydat, my wytypowaliśmy film do tego, żeby on teraz powalczył o miejsce na shortliście – mówił Cichmiński.

Światowa premiera „Pokotu” odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Obraz Agnieszki Holland był prezentowany w Konkursie Głównym i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Alfreda Bauera – przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone