SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowa dywizja Wojska Polskiego z siedzibą w Siedlcach. Blisko 10 tysięcy żołnierzy

fot. RDC

Nowa, 18. dywizja Wojska Polskiego będzie się składała z trzech brygad, jej dowództwo będzie się mieściło w Siedlcach – poinformował w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak. Dowódcą dywizji został gen. Jarosław Gromadziński.

Podjąłem decyzję o tym, aby utworzyć nową dywizję Wojska Polskiego. Ta dywizja z założenia musi być zlokalizowana na wschód od Wisły. Podjąłem decyzję, aby dowództwo tej dywizji mieściło się w Siedlcach – powiedział Błaszczak w Siedlcach podczas uroczystego apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych.

Trzy brygady

Szef MON poinformował, że nowa dywizja będzie składać się z trzech brygad. – Już teraz w jej skład wejdą dwie funkcjonujące brygady: 1 Brygada Pancerna, która operuje w okolicach Warszawy i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która operuje na południowym-wschodzie RP – powiedział Błaszczak.

Ponadto – poinformował szef MON – powołana zostanie nowa brygada. – Będzie ona składała się z żołnierzy, którzy przystąpią do służby wojskowej. Jest to dla mnie niezwykle ważne, aby proces naboru do zawodowej służby był dynamiczny. Chciałbym rozpocząć kampanię, którą nazwaliśmy kampanią +Zostań żołnierzem RP+ – dodał Błaszczak.

Szef MON poinformował, że dowódcą nowej, 18. dywizji został gen. brygady Jarosław Gromadziński. – To doświadczony dowódca, ale jednocześnie w takim wieku, ma 46 lat, w którym jest gotowy do podejmowania nowych wyzwań – powiedział Błaszczak. Wyjaśniał, że numer dywizji nawiązuje m.in. do roku odzyskania przez Polskę niepodległości.

W moim przekonaniu wszyscy zgadzamy się, że jest potrzebne dowództwo szczebla dywizji, które by przejęło odpowiedzialność za dowodzenie i koordynację działań w tym rejonie Polski, bo takiego dowództwa nie ma, a chodzi o obszar obejmujący jedną czwartą terytorium Polski – stwierdził gen. Gromadziński.

Pokazy sprzętu

Podczas obchodów w Siedlcach wojsko zaprezentowało ciężki sprzęt, a więc nie tylko używane w Siedlcach przeciwlotnicze zestawy Biała i rozpoznawcze wozy BRDM, ale również czołgi Leopard 2, armatohaubice Krab, wyrzutnie rakietowe Langusta oraz samobieżne moździerze Rak.

Znaleźć można było też stoiska promocyjne największych jednostek i wojskowych instytucji. Do serwowanej tradycyjnie przy takich okazjach grochówki doszedł wypiekany na miejscu wojskowy chleb.

Główne obchody

Na część oficjalną święta złożyły się msza odprawiona o 10.00 w siedleckiej katedrze przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego i uroczysty apel z udziałem ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak złożył też kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj też:

Święto Wojska Polskiego. Defilada, awanse generalskie i wskazanie naczelnego dowódcy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone