SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pokaz filmu „Wazawai” w Mazowieckim Instytucie Kultury

Tsunami w Japonii w 2011 roku. Fot. Wikipedia

Film Waldemara Czechowskiego pt. „Wazawai” – co po japońsku oznacza nieszczęście, katastrofa – będzie można obejrzeć w Mazowieckim Instytucie Kultury (MIK) 8 lutego w cyklu „Nowe Formy Teatru” – poinformował Radosław Lubiak z działu marketingu i promocji MIK.

– W marcu 2011 r. świat obiegły doniesienia na temat trzęsienia ziemi w Japonii i jego tragicznych następstw – fali tsunami i wybuchach w elektrowni atomowej Fukushima. Na miejsce katastrofy wyruszył polski filmowiec Waldemar Czechowski, który zrealizował film dokumentalny pt. „Wazawai” – wyjaśnił Lubiak.

Czechowski był w Japonii tydzień po katastrofie. Reaktor w elektrowni atomowej wciąż płonął. W Tokio mówiło się o ewakuacji miasta. Reżyser zaangażował się w pomoc, jaką potrzebującym niosła polska ambasada. Podróżując w ramach tej misji, zrealizował przejmujący filmowy obraz kraju ogarniętego chaosem zniszczeń i widmem skażenia nuklearnego” – czytamy w zapowiedzi pokazu filmu.

Jak napisał Czechowski, „ponad 200 km wybrzeża w tym regionie zostało kompletnie zdewastowanych”.

Domy powyrywała z ziemi ogromna fala i przesunęła często parę kilometrów dalej w głąb lądu. Podobnie dziesiątki tysięcy samochodów, setki statków rybackich. Jedna ogromna płyta betonowa dryfowała przez ocean kilkanaście tygodni i dopłynęła do wybrzeży USA. (…) Okrążaliśmy elektrownię Fukushima, filmując zamknięty teren w strefie, gdzie jeszcze można było przebywać – relacjonował reżyser filmu.

Początek projekcji w cyklu „Nowe Formy Teatru” w Mazowieckim Instytucie Kultury – 8 lutego o godz. 19. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w kasie MIK.

Czytaj też: Teatr Dramatyczny: wyprowadzka z Woli w zamian za salę w PKiN

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone