SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pogrzeb Romana Kłosowskiego. Urna z prochami złożona na Powązkach

fot. Pixabay

Na warszawskich Powązkach Wojskowych pożegnano Romana Kłosowskiego. Popularny aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i pedagog zmarł 11 czerwca, w wieku 89 lat. Urna z jego prochami została złożona w Alei Zasłużonych.

Podczas uroczystości pogrzebowej zabrzmiała muzyka z serialu „Czterdziestolatek”, w którym grał Romana Maliniaka. Romana Kłosowskiego żegnali artyści, którzy wspominali jego wyjątkowe kreacje aktorskie.

Strata dla kultury

W liście odczytanym przez Jarosława Czubę z resortu kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał, że odejście Romana Kłosowskiego to ogromna strata dla polskiej kultury.

„Jego śmierć sprawia, że nasz pejzaż kulturalny ubożeje o kolejną znakomitą, powszechnie szanowaną i lubianą postać” – podkreślił w liście. Piotr Gliński dodał, że jego zdaniem role Romana Kłosowskiego przetrwają w naszej pamięci jako wspaniałe świadectwa współczesnej sztuki aktorskiej oraz wspólny element zbiorowej wyobraźni.

Podejście do pracy

Przewodniczący oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich, aktor i reżyser teatralny Cezary Domagała powiedział, że Roman Kłosowski miał wyjątkowe podejście do swojej pracy. – Uważał, że aktor ma za zadanie pomóc ludziom zrozumieć drugiego człowieka i starał się tę myśl przekazać, czerpiąc z własnych doświadczeń – wyjaśniał.

Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. W pamięci widzów Roman Kłosowski zapisał się przede wszystkim rolą Romana Maliniaka w serialu „Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy.

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach: „Ewa chce spać” „Eroice”, czy „Jeszcze nie wieczór”. Przez lata występował na scenach warszawskich – w Teatrze Dramatycznym, Ludowym, Nowym i Syrenie. Zapisał się też kreacjami w licznych spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w roli Szwejka w „Spotkaniach ze Szwejkiem” Jarosława Haszka i Królika w „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa. Jako wykładowca wychował kilka pokoleń aktorów.

Roman Kłosowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Oznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W 2013 roku odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Czytaj też:

Nie żyje Roman Kłosowski. Maliniak z „40-latka” Jerzego Gruzy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone