SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pogotowie o walce z koronawirusem: 9 zakażeń do końca czerwca

fot. Eva Beata/Facebook

Od marca do końca czerwca w warszawskim pogotowiu ratunkowym koronawirusem zaraziło się dziewięć osób. W kwarantannie przebywało 135 osób, a w czasowej izolacji – 2528 osób – przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie.

Piotr Owczarski z warszawskiego „Meditransu” podkreślił, że od początku wybuchu pandemii na pierwszej linii frontu walki stoją pracownicy pogotowia. Zaznaczył, że ich praca łączy się m.in. z „nieustającym stresem, czy pacjent, do którego jadą, przyzna się, że miał kontakt z osobą zarażoną”.

Gdy zaczęła się pandemia, telefony na pogotowie ratunkowe urywały się – było ich nawet cztery razy więcej, niż zazwyczaj (…) Transporty szły w setki osób dziennie z objawami koronawirusa. Liczby mówią same za siebie. Karetki przejechały ponad 30 000 kilometrów, ekipy pogotowia przepracowały 500 tysięcy godzin, co w przeliczeniu daje tysiąc etatów miesięcznie – mówił Owczarski.

9 osób z koronawirusem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Meditrans” od marca do końca czerwca w warszawskim pogotowiu ratunkowym zużyto ponad 14 tys. ochraniaczy na buty, 707 tys. rękawiczek nitrylowych, ponad 9600 kombinezonów ochronnych, a także ponad 72 tys. masek, w tym prawie 57 tys. maseczek chirurgicznych.

Jednocześnie od marca do końca czerwca koronawirusem zaraziło się dziewięć osób, w tym sześciu pracowników medycznych oraz trzech pracowników niemedycznych. Nie zanotowano ani jednego zgonu. W kwarantannie przebywało 135 osób, a w czasowej izolacji – 2528 osób.

Operacja COVID-19 kosztowała już pogotowie ratunkowe w Warszawie ponad 3 miliony 750 tysięcy złotych i niestety nic nie wskazuje na to, że wydatki szybko się skończą – podkreślił Owczarski.

Ważne zasady bezpieczeństwa

Dodał przy tym, że faza tzw. rehabilitacji, w której obecnie znajduje się Polska, „usypia czujność wielu ludzi”. – Tymczasem w pogotowiu ratunkowym wciąż obawiają się zarażenia. Codziennie rozmawia się o tym, jak ważnie jest zachowanie personelu medycznego także wobec kolegów i pacjentów w karetce. Mały błąd może nieść za sobą poważne konsekwencje – podkreślił.

Pierwsze ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto pod koniec 2019 roku na targu owoców morza w chińskim mieście Wuhan, na którym handlowano również dzikimi zwierzętami. W Polsce badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 38 tys. 457 osób, z których 1588 zmarło, a 27 tys. 756 wyzdrowiało.

Czytaj też: Koronawirus w Warszawie. 1760 zakażonych, zmarło 129 pacjentów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone