SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pogotowie przeciwpowodziowe w ośmiu gminach Mazowsza. Przekroczone stany ostrzegawcze

fot. Nowotka/Wikimedia Commons

Dziś wieczorem kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle dotrze do Warszawy. W powiecie kozienickim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Obowiązuje on w czterech gminach – Gniewoszów, Sieciechów, Kozienice i Magnuszew. – Nie ma jednak zagrożenia dla mieszkańców – uspokaja Magdalena Kowalska ze starostwa.

Na razie nie dzieje się nic niepokojącego. W tej chwili stany ostrzegawcze przekroczone mamy w Dęblinie i Puławach. Nie było potrzeby podejmowania żadnych działań jak na przykład układanie worków – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie Kowalska.

Aktualnie Wisła na wodowskazie w Dęblinie ma 42 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Liwiec zaś w powiecie siedlecki przekroczył stan ostrzegawczy o 30 cm.

Osiem miejsc z przekroczonym stanem

Na Mazowszu stany ostrzegawcze na rzekach są przekroczone w ośmiu miejscach. Fala wezbraniowa przechodzi teraz przez środkową Wisłę.

W Kępie Polskiej stan ostrzegawczy jest przekroczony o 2 cm. Jest to stacja hydrologiczna położona na Wiśle, a tam trend jest rosnący, ponieważ fala wezbraniowa właśnie przemieszcza się na tym odcinku Wisły, więc jeszcze przez pewien czas stan wody będzie tam wzrastał – podaje Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

W Wyszogrodzie stan ostrzegawczy jest przekroczony o 3 cm. Poza tym poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego jest w Szreńsku na Mławce, w Żukowie na Bzurze, na Pilicy w Białobrzegach, na Liwcu, na Iłżance w Kazanowie oraz na rzece Utrata w Krubicach.

Mapa zagrożeń hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dostępna jest TUTAJ.

Czytaj też:

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Mokobody koło Siedlec

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone