SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Podział Mazowsza. Czy stolica i reszta województwa to dwa różne światy?

fot. flickr.com

Podział województwa to dobre rozwiązanie – to opinia ekonomisty z Centrum im. Adama Smitha Ireneusza Jabłońskiego. Gość audycji „Jest Sprawa” w RDC odniósł się do zapowiedzi projektu ustawy o podziale administracyjnym Mazowsza.

Według zapowiedzi – ten ma trafić w listopadzie do sejmu. – Pomysł wydzielenia aglomeracji stolicy jest ze wszech miar słuszny. Nie ma nic wspolnego, po za jakąś bardzo daleką historyczną paralelą, między tempem życia i potrzebami mieszkańców stolicy a mieszkańców powiatu ostrołęckiego czy siedleckiego – mówił Ireneusz Jabłoński.

Poseł Solidarnej Polski i Wiceminister Klimatu Jacek Ozdoba, dodał, że w taki podział w krajach europejskich to norma. – Tak jest w przypadku Berlina, Wiednia, Londynu, Madrytu, Pragi, Budapesztu czy Sztokholmu – mówił na antenie RDC.

Z kolei Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego wskazał na problemy administracyjne, które niesie za sobą podział regionu. – Wydaje mi się to nierealne, abyśmy za pięć czy sześć miesięcy mieli wybory samorządowe na Mazowszu. Także poprzez służbę zdrowia na Mazowszu, która wymagała by reorganizacji, przejęcia zadłużenia szpitali. Nowy samorząd wojewódzki nie przejąłby tego zadłużenia – nie miałby środków by spłacać to zadłużenie – tłumaczył w RDC wiceprzewodniczący.

Według danych Urzędu Marszałkowskiego: stolica generuje blisko 80 procent wpływów z CiT zasilających budżet Mazowsza. W Warszawie znajduje się ponad 53 procent firm – 22 procent zlokalizowanych jest w powiatach sąsiadujących z miastem stołecznym.

Posłuchaj całej audycji: Jest sprawa: administracyjny podział Mazowsza. Co nowego w temacie?

Czytaj też:

Mazowsze. W szpitalach dla pacjentów z COVID-19 wyznaczono ponad 1,5 tys. łóżek. Zajętych jest 661

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone