SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Przepełnione autobusy w Warszawie po wprowadzeniu nowych restrykcji

fot. Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie

Około 300 przepełnień w komunikacji miejskiej w Warszawie w porannym szczycie. Urząd miasta podsumował poniedziałkowe, pierwsze po wprowadzeniu nowych obostrzeń, zliczanie pasażerów. Było ono prowadzone ręcznie, od godziny 5:00 do 9:00 przez pracowników jak i przez systemy liczące – w nowszych pojazdach.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Z listy najczęściej przepełnionych pojazdów wybija się kilka linii – mówi Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza. – Linia (red.) 509 – tutaj 11 przypadków, 160 – 211 i 518 po sześć przypadków przepełnienia. Najwięcej osób odnotowano na linii E-2 na przystanku przy Uniwersytecie o godzinie 8:10 rano – dodaje.

Przepełnienie widać też na podstawie przystanków – zaznacza rzeczniczka urzędu miasta. – Najwięcej przypadków przepełnienia odnotowano na Konwaliowej – 22, w Żeraniu FSO 14 przypadków i Cmentarzu Bródnowskim 12 przypadków przepełnienia – wskazuje Gałecka.

Na niektórych liniach przepełnienie było nawet dwukrotne. – Największe przepełnienia procentowo wystąpiły na linii 304, około 7:30 rano, 35 osób przy normie epidemiologicznej do 18 osób, linia 211 – 33 osoby w pojeździe przy normie do 18 oraz 199 – tutaj do 50 osób przy normie do 30 osób – tłumaczy Gałecka.

W Warszawie wyjechała dziś maksymalna liczba pojazdów. To w sumie 1560 autobusów, 425 tramwajów, 20 pociągów SKM i 54 pociągi metra.

Jak ratusz liczy pasażerów?

W tej chwili ok. 80 proc. autobusów (tj. ok. 1440 pojazdów) i ok. 23 proc. wagonów tramwajowych (ok. 120 pojazdów) jest wyposażonych w urządzenia zliczające. Informacje o liczbie pasażerów metra pochodzą z bramek wejściowych, które zliczają zarówno pasażerów wchodzących jak i wychodzących ze stacji. W poniedziałek na kluczowych przystankach i węzłach przesiadkowych będą pracowali także obserwatorzy, którzy korzystające ze specjalnej aplikacji przygotowanej w ZTM będą na bieżąco raportowali o napełnieniach pojazdów. Wyznaczonych jest ok. 100 punktów obserwacji i ręcznego pomiaru napełnień. Punkty zmieniają się rotacyjnie, 19 października obserwatorzy będą m.in. na Saskiej, Hynka, pl. Na Rozdrożu, Młodzieńczej, Dworcu Wileńskim, pl. Unii Lubelskiej. Opierając się na zebranych danych, w miarę możliwości taborowych, jest możliwość elastycznie reagować na sytuację – skorygować rozkład jazdy, wysłać na trasę dodatkowy autobus (tzw. „wtyczkę” czyli autobus nie ujęty w rozkładzie, wyjeżdżający na trasę między rozkładowe kursy), zmienić wielkość taboru np. wypuszczając autobus przegubowy.

W miejscach publicznych, czyli także w pojazdach WTP, trzeba zakrywać usta i nos. Dla wspólnego bezpieczeństwa należy zachować odpowiedni dystans od innych podróżnych, zaleca się aby podróż zaplanować, tak aby była jak najkrótsza. Pierwsze drzwi pojazdów są zamknięte, a przednia część jest oddzielona, aby zachować należyty odstęp od kabiny prowadzącego. Kierowcy i motorniczowie na przystankach (także „na żądanie”) sami otwierają drzwi i nie trzeba naciskać guzika.

Czytaj też:

Stołeczny ratusz liczy pasażerów komunikacji, cały tabor na ulicach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone