SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock. Odpady ze żrącą substancją pod lupą prokuratury

fot. WIOŚ

Podrzucone odpady z substancją żrącą na terenie powiatu płockiego. Naczepy samochodów ciężarowych znaleziono w gminie Słupno i Wyszogród. – Było tam w sumie 30 mauserów o pojemności tysiąca litrów – mówi rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Milena Nowakowska.

Na ten moment już możemy stwierdzić, że jest to kwas pochodzący z procesów trawienia, przemysłowego przekształcenia metalu. Co ważne, pojemniki były szczelne, więc nie doszło do zanieczyszczenia gleby – tłumaczy Milena Nowakowska.

Odpady zostały zabezpieczone, jednak na ich usunięcie trzeba będzie poczekać.

To skomplikowana sytuacja – zaznacza rzeczniczka. – Problem polega na tym, że taką decyzję można wydać w odniesieniu do posiadacza odpadów. W przypadku, kiedy nie mamy określonego sprawcy, to niestety z automatu przyjmuje się, że tym posiadaczem jest właściciel terenu. A tu wiemy, że te odpady zostały mu podrzucone i on nie ponosi za nie odpowiedzialności – mówi.

A koszty usunięcia odpadów niebezpiecznych są duże – dodaje Nowakowska. – To może być około 2-3 tys. zł za tonę. Tu mamy około 30 ton – wskazuje.

To kolejny przypadek w tym roku na Mazowszu, gdy niebezpieczne substancje porzuca się w naczepach ciężarówek – dodaje rzeczniczka. – W marcu tego roku do podobnego zdarzenia doszło w powiecie garwolińskim w miejscowości Wola Rębkowska. Tam również odpady zostały wyrzucone w dwóch miejscach na naczepach. Możemy powiedzieć, że te dwie sprawy się łączą – wyjaśnia.

W tych naczepach również był kwas.

W obu przypadkach sprawą zajmuje się policja i prokuratura, trwa ustalanie sprawcy.

Czytaj też:

Nielegalne składowiska koło Garwolina. Areszt dla 33-latka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone