SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Podróż do Edo” w warszawskim Muzeum Narodowym. „Wspaniały zbiór” [zobacz]

Katsushika Hokusai, Pod wielką falą w pobliżu Kanagawy, ok. 1830–1833, drzeworyt barwny, nishiki-e, z kolekcji Jerzego Leskowicza/ Muzeum Narodowe w Warszawie

– Ukiyo-e to nurt z drugiej połowy XVII wieku. To nurt głównie w grafice, ale także w japońskim malarstwie, który narodził się w środowisku mieszczańskim ówczesnej Japonii – opowiadała w RDC Anna Katarzyna Maleszko, kuratorka wystawy „Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza” w Muzeum Narodowym.

Od soboty w warszawskim Muzeum Narodowym można oglądać wystawę drzeworytów japońskich. Prace pochodzą z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Na wystawie zgromadzono ich blisko 300. Tytuł ekspozycji to „Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e  z kolekcji Jerzego Leskowicza”.

„Wspaniały zbiór”

Po wystawie sztuki japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie, którą prezentowaliśmy latem półtora roku temu, skontaktował się ze mną kolekcjoner. Powiedział, że ma duży zbiór grafiki japońskiej. Zaciekawiona, zgodziłam się obejrzeć kolekcję pana Leskowicza, nie zdając sobie sprawy, że to tej klasy zbór. Okazało się, że jest rzeczywiście wspaniały – wspominała w RDC kuratorka.

Sztuka miasta

Jak tłumaczyła, ukiyo-e to nurt z drugiej połowy XVII wieku. – To nurt głównie w grafice, ale także w japońskim malarstwie, który narodził się w środowisku mieszczańskim ówczesnej Japonii  – opowiadała Maleszko. Zwróciła uwagę, że sztuka obrazowała życie ówczesnego miasta, ale później wzbogacona została o takie kierunki, jak pejzaż, obrazy ptaków i kwiatów.

Autor aranżacji wystawy Jacek Gburczyk tłumaczy, że ważne było pokazanie klimatu dawnej Japonii, ale z uwzględnieniem tego, że została zaprojektowana dzisiaj – w 2017 roku. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Ekspozycja będzie czynna do 7 maja (dowiedz się więcej).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone