SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Podkowa Leśna liderem rankingu szczepień. W tle starania o pieniądze

Szczepienia przeciw COVID-19/fot. PAP/EPA/Hotli Simanjuntak

Podkowa Leśna koło Grodziska Mazowieckiego gminą na medal. Jest najlepsza w Polsce – przeciwko COVID-19 zaszczepiło się tam już 69,7 proc. mieszkańców. Wystarczyło już 67 proc. żeby dostać rządową nagrodę 100 tys. zł. Takie pieniądze trafiły na razie w sumie do sześciu gmin w kraju, w tym trzech na Mazowszu – Warszawy, Raszyna i Podkowy.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Już mamy zakontraktowane te pieniądze na specjalny program dla młodzieży z ostatnich klas podstawówek – mówi burmistrz Artur Tusiński. – Która od półtora roku siedziała na zdalnym nauczaniu, nie miała WF, zajęć dodatkowych związanych z wykrywaniem wad i zwyrodnień. Mają być wykonane kompleksowe badania – tłumaczy.

Jest też pomysł wsparcia seniorów. – Nie wiemy jeszcze do końca kto ugryzł bo nie mamy specjalistycznej przychodni, ale może zdecydujemy się na wykupienie specjalnych pakietów na badania sprawdzające skutki pocovidowe i rehabilitacje pocovidową. Szczególnie te skupiające się na płucach i zmianach kardiologicznych czy neurologicznych – zaznacza.

Podkowa Leśna ma szansę na dużo większe pieniądze. Jeśli okaże się najbardziej odporną gminą w Polsce dostanie 2 mln zł, a jeśli wygra w grupie małych gmin – kolejny milion. – Szczepienia bardzo wyhamowały, a mamy poważnego rywala – podkreśla Tusiński i prosi mieszkańców, by się szczepili. – Parę osób jeszcze się zaszczepi. Do końca miesiąca powinno zaszczepić się jeszcze 20 osób, a dwoma 40. Jeżeli Ustronie Morskie utrzymają te dynamikę to oni będą pierwsi – apeluje.

Ponad 91 proc. mieszkańców Podkowy powyżej 60 lat jest już zaszczepionych, ale dużo gorzej jest wśród młodszych. – W grupie 20-39 lat, 70,49 proc., najmłodsi to jest 68,41. W szkole jest specyficzna dynamika szczepień, w Podkowie się to nie sprawdziło – wyjaśnia.

Rządowe konkursy trwają do końca października, stąd apel burmistrza do mieszkańców Podkowy, żeby się pospieszyć. Na razie w skali kraju drugie są wielkopolskie Wronki, a trzecie wspomniane mocno przyspieszające Ustronie Morskie.

Na czwartym miejscu Raszyn, na piątym Warszawa. W pierwszej dziesiątce jeszcze ósme Michałowice i dziewiąty Konstancin-Jeziorna. Na Mazowszu zaszczepionych już w pełni – ponad 2 mln 770 tys. osób.

Czytaj też:

COVID-19. W pełni zaszczepionych ponad 68 proc. warszawiaków

Komplet pacjentów w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Dokąd trafią chorzy na COVID-19?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone