SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Podczas lektury trzeba towarzyszyć dziecku i być uważnym przewodnikiem”

fot. Pexels

– Musimy być uważnymi przewodnikami, towarzyszyć dziecku podczas lektury, ale nie ciągnąć go na siłę za rękę. Dzieci mogą zadawać trudne pytania, ale warto o tym rozmawiać – mówiła w RDC Joanna Fabicka, autorka książki „Rutka” uhonorowanej nagrodą literacką w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.

Wielki utwór Joanny Fabickiej mówi o zgładzie w sposób wyjątkowy, bogaty w odniesienia do literatury, malarstwa, filmu, a także nieoczywiste refleksje na temat ludzi, zwierząt, przedmiotów pamięci” – ocenił jeden z jurorów konkursu Maciej Skowera.

Książka dla córek

„Rutka” to opowieść o 10-letniej Zosi, która jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na Bałutach w Łodzi. Pewnego dnia spotyka tajemniczą Rutkę – rozpoczyna się ich podróż w czasie. – Mam wrażenie, że to moja pierwsza książka dla młodych czytelników, ponieważ wszystko, co wcześniej napisałam, wkłada mnie w szufladkę książek dla młodzieży – przyznała w RDC autorka „Rutki”. Dodała, że książka powstała z decyzją, że ma być dla młodszych czytelników. – Przede wszystkim chciałam napisać książkę dla moich córek – podkreśliła.

Łódź przykryta czarnym welonem

Fabicka przyznała także, że chciała napisać o swoim rodzinnym mieście – Łodzi. – Mojemu dorastaniu towarzyszył permanentny dygot. Łódź jest miastem o niezwykłej energii, to tak, jakby ktoś je przykrył czarnym welonem. Jest niesamowicie neurotyczne, pulsujące, ale też nie zapominajmy, że to miasto  czterech kultur – zbudowali je Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy – mówiła w RDC. W jej ocenie, w Łodzi na każdym kroku napotykamy mnóstwo śladów przeszłości. – Chciałam napisać książkę o moim mieście. To wyrazem mojej ogromnej miłości do Łodzi – wyznała Fabicka.

Uważny przewodnik

Podkreśliła, że „Rutka” nie jest książką o zagładzie, lecz o sile i potędze wyobraźni, to książka przygody, w której jest bardzo dużo surrealistycznego humoru. W jej ocenie to, jak dziecko odbierze lekturę w dużej mierze zależy nie tylko od młodego czytelnika, ale również od osoby, która towarzyszy mu w tej podróży.  – To jest książka o trudnych emocjach i sytuacji, jest o samotności dziecka, tęsknocie. Rozgrywa się w bardzo konkretnym miejscu, a każde miejsce ma swoją historię. O tym też warto rozmawiać z dziećmi – przekonywała pisarka. Zdaniem Fabickiej, podczas lektury dorosły powinien być „uważnym przewodnikiem”. – Musimy towarzyszyć dziecku, ale nie ciągnąć go na siłę za rękę. Dzieci mogą zadawać trudne pytania, ale warto o tym rozmawiać – przekonywała.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone