SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Po raz 20. przyznano Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida [ZOBACZ]

fot. PAP/Piotr Nowak

Maria Karpińska, Malina Sarnowska, Xawery Wolski i Danuta Stenka zostali laureatami XX Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej artystom tworzącym na Mazowszu. Nagrodą „Dzieło życia” za całokształt twórczości został uhonorowany pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser i dramaturg Józef Hen.

W piątek, w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida w Teatrze Polskim w Warszawie zostały przyznane już po raz dwudziesty Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło lub kreacje powstałe w 2020 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr. Wręczono także statuetkę za całokształt twórczości.

Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło życia” został Józef Hen – jeden z najbardziej twórczych i wszechstronnych pisarzy polskich. W swoim dorobku artystycznym ma zarówno reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną oraz powieści dla dorosłych i młodzieży. Autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

Przewodnicząca Kapituły Nagrody „Dzieło życia” Małgorzata Komorowska przekazała, że kapituła otrzymała w tym roku 21 zgłoszeń. – Przyznaję, że trochę nam mina zrzedła, bo właściwie wszyscy zasługiwali na nagrodę i nawet zastanawialiśmy się, czy nie apelować do Samorządu Województwa Mazowieckiego o to, żeby tych nagród było więcej. Niemniej, po dokładnym przyjrzeniu się tej liście, pan Józef Hen zdecydowanie wysunął się na czoło i został laureatem – powiedziała Komorowska.

Nagroda „Dzieło życia”

Zwróciła uwagę, że „mimo iż patronem Nagrody jest Cyprian Kamil Norwid, to w dziejach nagrody, od 2005 roku, tylko dwoje pisarzy otrzymało nagrodę +Dzieło życia+. To był Tadeusz Konwicki i Julia Hartwig”. – W swoim pisarstwie czerpie ze spotykanych ludzi w życiu, z miejsc w jakich przebywał. Czerpie ze zdarzeń strasznych albo pięknych, które przeżywał, albo których był świadkiem. Chętnie patrzy w przeszłość. Są w jego dorobku biografie literackie. Jedną z najchętniej wznawianych i czytanych książek jest +Błazen – wielki mąż+, biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Józef Hen ma także wybitny dorobek filmowy – wymieniała Komorowska.

W kategorii literatura statuetkę norwidowską odebrała Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty”. To debiutancka książka, w której laureatka kreuje – jak sama mówi – bohaterów, odczuwających podobne do jej lęków, rozczarowań, mających te same nadzieje i popełniających te same błędy. Odnajduje w nich samą siebie, własne niezrealizowane scenariusze i wybory, na które nie starczyło jej odwagi.

Nominowani w tej kategorii byli także Joanna Bator za książkę „Gorzko, gorzko” (wyd. Znak) i Piotr Bratkowski za powieść „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli” (wyd. Wielka Litera).

W dziedzinie muzyki laureatką XX nagrody została animatorka życia muzycznego Malina Sarnowska, autorka miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”. Złożony z krótkich filmów edukacyjnych serial cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, wprowadzając ich w świat instrumentów muzycznych, przy wykorzystaniu multimedialnej formy przekazu.

Przestrzeń dialogu

W tej kategorii nominację otrzymali również Klaudiusz Baran za płytę CD „Ignacy Zalewski Accordion Works” (wyd. Chopin University Press) oraz Andrzej Bauer za interpretację „Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę” Witolda Lutosławskiego, wydanego na płycie CD „Cello concertos/Schumann, Czajkowski, Lutosławski” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii sztuki plastyczne otrzymał rzeźbiarz Xawery Wolski za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej. To zarazem nowa kolekcja sztuki współczesnej na Mazowszu jak i przestrzeń do dialogu między bogactwem materialnym Mazowsza a środowiskiem twórców i odbiorców sztuki.

Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli Janusz Fogler za wystawę „Powrót do ogrodu” Ney Gallery & Prints w Warszawie oraz Piotr Welk za wystawę „Autoportret” w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie.

Statuetkę w kategorii teatr otrzymała aktorka teatralna i gwiazda dużego ekranu Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna”, wystawianym w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kapituła doceniła niezwykły kunszt wykonania tej partytury aktorskiej, precyzyjnie wymyślonej i zrealizowanej.

Medal dla wyróżnionych

Nominowani do nagrody byli także Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Modest Ruciński za potrójną rolę – Cervantes/Alonso Kichana/Don Kichot w spektaklu „Człowiek z La Manchy” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, w przypadku laureata Nagrody „Dzieło życia” było to 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

Czytaj też:

Skradziony obraz znaleziony na jednej ze stołecznych aukcji

Ciechanów. Renowacja „Krzywej Hali” wyróżniona w konkursie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone