SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Zapadł wyrok ws. chemikaliów w Borkowicach. Sąd skazał trzy osoby

Odpady w Borkowicach/fot. mazowiecka.policja.gov.pl

Po ponad dwóch latach od wszczęcia śledztwa dotyczącego nielegalnych odpadów w Borkowicach w powiecie przysuskim, w sprawie zapadł wyrok. Jak dowiedziało się Radio dla Ciebie, Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał trzy osoby na kary bezwzględnego więzienia.

Chodzi o czyn polegający na przyjęciu i składowaniu w Borkowicach oko 1500 ton odpadów płynnych, mogących zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym – mówi sędzia Agata Adamczewska z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Sąd wydał wyrok wobec trzech osób. Dariusz S. został skazany na dwa lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności, Bartosz Sz. na dwa lata, a Grzegorz G. na rok. Dodatkowo pierwszemu z oskarżonych wymierzono także karę za zorganizowanie 11 transportów z niebezpiecznymi towarami do Torunia – dodaje sędzia Adamczewska. – W związku z tym, że oskarżonemu Dariuszowi S. wymierzono dwie kary jednostkowe, sprowadzono je do kary łącznej trzech lat pozbawienia wolności, orzeczono łączny zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z gospodarką odpadami na okres 12 lat – tłumaczy.

Na wszystkich skazanych sąd nałożył nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dariusz S. ma zapłacić 50 tys. zł, Bartosz Sz. 30 tys. zł, a Grzegorz G. – 15 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny.

Mieszkańcy Borkowic w powiecie przysuskim walczyli z niebezpiecznym składowiskiem od jesieni 2018 roku. Beczki znajdowały się w hali obok szkoły. Właściciel posesji w chwili wydzierżawienia działki był przekonany, że powstanie tam sortownia odzieży.

Wywożenie trujących substancji zaczęło się zaledwie kilka tygodni temu. Potrwa to do jesieni przyszłego roku.

Czytaj też:

Po ponad dwóch latach toksyczne odpady znikają z Borkowic

Półtora tysiąca ton rakotwórczych odpadów w Borkowicach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone