SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Miał wystawiać „lewe” zaświadczenia ws. pracy, usłyszał 239 zarzutów

fot. Pixabay

Prokuratura Rejonowa w Płońsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 36-latkowi zawierający 239 zarzutów korupcyjnych. Chodzi o proceder wystawiania fałszywych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Podejrzanemu w tej sprawie grozi do 8 lat więzienia.

Informując w czwartek o akcie oskarżenia przeciwko 36-latkowi, który odpowie za wystawianie „lewych” zaproszeń do pracy dla cudzoziemców, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska podkreśliła, że przedstawienie podejrzanemu 239 zarzutów to efekt wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

– Z ustaleń i zgromadzonego materiału wynikało, że takim procederem trudnił się 36-letni właściciel gospodarstwa rolnego z gminy Czerwińsk nad Wisłą. Mężczyzna wystawił w sumie blisko 250 oświadczeń dla obywateli Ukrainy o zamiarze zatrudnienia ich w swoim gospodarstwie, które zalegalizował w odpowiednich urzędach – wyjaśniła podkom. Drężek-Zmysłowska. Jak podkreśliła, rozpracowujący sprawę policjanci ustalili, że 239 takich zaproszeń było fałszywych, gdyż właściciel gospodarstwa „nie zatrudnił, a nawet nie miał zamiaru zatrudniać” osób, na które były wystawione dokumenty.

Nawet 8 lat więzienia

Na każdym wystawionym oświadczeniu mężczyzna zarabiał od 10 do 30 zł, natomiast cudzoziemcy na ich podstawie otrzymywali wizy, a po przekroczeniu granicy z Polską swobodnie mogli się poruszać po terenie Unii Europejskiej – podała rzeczniczka płońskiej policji. Zaznaczyła, że na podstawie zgromadzonego przez funkcjonariuszy materiału dowodowego tamtejsza Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo, które trwało kilka miesięcy.

Przeciwko 36-latkowi został skierowany do sądu akt oskarżenia zawierający 239 zarzutów korupcyjnych. Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w dokumentacji umożliwiającej obcokrajowcom pobyt na terenie Polski wbrew obowiązującym przepisom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyźnie grozi teraz do 8 lat więzienia – przekazała podkom. Drężek-Zmysłowska.

Rzeczniczka płońskiej policji wspomniała jednocześnie, że nie jest to pierwsza tego typu sprawa ujawniona przez tamtejszych funkcjonariuszy. – Mają już oni na swoim koncie kilka postępowań prowadzonych pod nadzorem prokuratury, zakończonych kilkuset zarzutami – dodała.

Czytaj też:

Wolne miejsca w noclegowniach. Bezdomni mogą liczyć na pomoc

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone