SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock. Niebezpiecznie stężenie benzenu. WIOŚ skontroluje Orlen

PKN Orlen/fot. Wikimedia Commons

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma rozpoczął kontrolę w siedzibie PKN Orlen. W weekend w Płocku stacje pomiarowe odnotowały niebezpiecznie wysokie stężenie benzenu w powietrzu. Złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie planuje także płocki ratusz.

Koronawirus będzie utrudnieniem. Na wyniki badań trzeba będzie poczekać nawet około dwóch tygodni – mówi szefowa płockiej delegatury WIOŚ w Płocku Katarzyna Jasińska. – Nie możemy mówić o przekroczeniu dopuszczalnej dobowej normy stężenia benzenu w powietrzu, bowiem została ustalona norma roczna. Niemniej jednak w poniedziałek będziemy przeprowadzać działania kontrole na terenie PKN Orlen w celu wyjaśnienia tej sytuacji – tłumaczy.

Prawdopodobnie do atmosfery trafiły również inne substancje, wyczuwalne były m.in. związki siarki – dodaje Jasińska.

W nocy z soboty na niedzielę stacja pomiarowa przy ul. Królowej Jadwigi w Płocku odnotowała gwałtowny skok stężenia benzenu do 79 mikrogramów na metr sześcienny. To prawie o 1600 procent więcej niż stan określany w pomiarach jako „bezpieczne powietrze”.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego – to mogło zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców. – Doniesienie do prokuratury będzie złożone w sytuacji, w której będziemy mieli więcej informacji. Z jednej strony na szali mamy życie i zdrowie mieszkańców Płocka i niestety brak wiedzy na ile jest ono zagrożone. Oczywiście to powinna zbadać prokuratura – tłumaczy prezydent.

Nie wiadomo skąd pochodziła substancja. Zakłady chemiczne z terenu Płocka nie potwierdziły awarii. Orlen zapewnił Centrum Zarządzania Kryzysowego o prawidłowości procesów technologicznych w rafinerii. Ratusz chce zawiadomić o sytuacji także służby marszałka województwa.

Czytaj też:

PKN Orlen po awarii na instalacji olefin: sytuacja przyspieszy remont

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone