SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock. Wybrano wykonawcę nowego stadionu. Powstanie za trzy lata

Wizualizacja nowego stadionu Wisły Płock/fot. UM Płock

Urząd Miasta Płocka wybrał wykonawcę do budowy nowego, większego i bardziej nowoczesnego stadionu im. Kazimierza Górskiego, z którego korzysta tamtejszy klub piłkarski Wisła Płock. Koszt inwestycji, którą w ciągu trzech lat ma zrealizować skierniewicka spółka Mirbud, to ponad 166 mln zł.

Jak poinformował w poniedziałek płocki Urząd Miasta, „po wielu miesiącach bardzo dokładnej weryfikacji jedynej oferty, złożonej przez skierniewicką spółkę Mirbud, komisja przetargowa uznała, że jest ona kompletna i prawidłowo złożona”.

Umowa jeszcze w listopadzie

Mirbud musi nowy stadion zaprojektować, następnie uzyskać pozwolenie na budowę. I oczywiście obiekt wykonać, na koniec uzyskując pozwolenie na użytkowanie. Na wszystko Mirbud będzie miał 36 miesięcy od chwili podpisania umowy. Ten ostatni krok powinien być wykonany jeszcze w listopadzie” – wyjaśnił Urząd Miasta Płocka. Zaznaczył że, „stadion będzie modernizowany etapami, aby nie przerywać rozgrywek”. Wyliczył jednocześnie, iż wartość przedsięwzięcia to dokładnie 166 mln 477 tys. 375,80 zł, z czego 8 mln 157 tys. 391,41 zł będzie kosztować projekt nowego obiektu.

Będziemy na pewno starać się o środki zewnętrzne, albo ministerialne, albo związane z dużym sponsorem, czyli na przykład Orlenem. Natomiast, jeżeli nie znajdzie się chętny na wsparcie tej inwestycji, to będziemy finansować ją sami – powiedział Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta. Jak przyznał, na inwestycję zarezerwowano kwotę 97 mln zł, przy czym radni zgodzili się jeszcze na zaciągnięcie kredytu celowego w wysokości 50 mln zł.

W ocenie płockiego Urzędu Miasta, wybrana w przetargu spółka Mirbud „ma duże doświadczenie w budowie najróżniejszych obiektów: przemysłowych, handlowych, mieszkaniowych i właśnie sportowych – zajmowała się m.in. modernizacją stadionu ŁKS-u”.

Stadion powstanie od zera

Obecny stadion sportowy w Płocku, noszący imię Kazimierza Górskiego, położony jest na peryferiach miasta, w sąsiedztwie hali sportowo-widowiskowej Orlen Arena. Został oddany do użytku w 1973 r. Z towarzyszącą infrastrukturą zajmuje ok. 10 ha. Obiekt przeznaczony jest dla 10 tys. widzów i nie posiada dachu nad trybunami.

Przetarg na rozbiórkę dotychczasowego stadionu i budowę nowego na 15 tys. miejsc z zadaszonymi trybunami i nowoczesną infrastrukturą, płocki Urząd Miasta ogłosił we wrześniu 2018 r. Już w lutym 2017 r., informował, iż ma gotową koncepcję budowy obiektu, który oprócz zawodów sportowych, miałby być przystosowany do organizacji innych widowisk, jak np. duże koncerty muzyczne.

Urząd Miasta Płocka podawał wcześniej, że nowy stadion, zaprojektowany i wybudowany zgodnie z systemem licencji PZPN, który będzie spełniał kryteria umożliwiające organizowanie wszystkich spotkań krajowych rozgrywek piłki nożnej i meczów z rozgrywek UEFA, ma powstać dokładnie w tym samym miejscu co obecny obiekt im. Kazimierza Górskiego, czyli przy ul. Łukasiewicza.

Tak będzie wyglądał nowy stadion Wisły Płock

Czytaj też:

Płock weźmie kredyt na budowę stadionu. Jest zgoda radnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone