SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Płock. Umowa na budowę sali koncertowej podpisana

fot. UM Płock

W Płocku podpisano w czwartek umowę na zaprojektowanie sali koncertowej, która byłaby też siedzibą Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Projekt wykona pracownia Plus3 Architekci z Warszawy. Nowoczesny obiekt wraz z podziemnym parkingiem ma powstać najwcześniej do końca 2023 r.

Konkurs na budowę sali koncertowej w Płocku w ramach przebudowy i zagospodarowania tamtejszego Nowego Rynku ogłosiły wspólnie płocki Urząd Miasta i Stowarzyszenie Architektów Polskich – w styczniu został rozstrzygnięty. W nowoczesnym budynku, który powstanie w miejscu, gdzie znajduje się obecnie parking, w sąsiedztwie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, ma m.in. koncertować Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Projekt gotowy w ciągu dwóch lat

To wyjątkowa chwila, podpisanie umowy na projekt sali koncertowej ze spółką Plus3 Architekci, która wygrała konkurs. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat – powiedział podczas czwartkowego briefingu prasowego prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Dodał, że prace projektowe będą podzielone na kilka etapów, z których pierwszy obejmie przygotowanie szczegółowej koncepcji architektonicznej, zgodnie z zaleceniami sądu konkursowego, a następny – wykonanie kompletnego projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Planowany termin tej części prac to koniec marca 2021 r.

Chcemy starać się o środki z Funduszy Norweskich na realizację budowy sali koncertowej – zaznaczył prezydent Płocka. Wyjaśnił, że po realizacji projektu budowlanego i uzyskaniu pozwolenia na inwestycję, kolejnym etapem przedsięwzięcia będzie przygotowanie projektu wykonawczego i dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia procedury przetargowej na wykonanie robót budowlanych oraz kosztorysów inwestorskich. – Jestem przekonany, że za dwa lata ta inwestycja ruszy. Oczywiście, dużo będzie zależało od tego, jaki będzie ostatecznie koszt jej realizacji i czy uda nam się w budżecie miasta zarezerwować potrzebne środki, ewentualnie pozyskać je z Funduszy Norweskich czy też z innych możliwych źródeł – oświadczył Nowakowski.

Optymistyczny wariat – sala gotowa do końca 2023

Prezydent Płocka podał, że wartość podpisanej w czwartek umowy to 7,5 mln zł. Zapewnił przy tym: – Na pewno chcemy niezwłocznie po zakończeniu procesu projektowania przystąpić do realizacji inwestycji – powiedział. Jak przyznał, „bardzo optymistyczny wariant” przedsięwzięcia zakłada, że sala koncertowa powstałaby do końca 2023 r.

Mamy duży i sprawdzony zespół, który projektował inwestycję muzyczną dla Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. To także akustycy i elektroakustycy, którzy zadbają o to, żebyśmy nie zapomnieli o akustyce, żeby była jak najlepsza – powiedziała Katarzyna Głażewska z pracowni Plus3 Architekci. – To początek czegoś naprawdę bardzo ważnego dla naszego miasta, dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej – podkreślił jej dyrektor Adam Mieczykowski. – To dla nas wyzwanie i wielka szansa. Od ponad 40 lat jesteśmy w Płocku, koncertujemy, natomiast nie mamy własnej sali, nie możemy się rozwinąć. A tego typu obiekt powoduje wielki progres – ocenił.

Podpisanie umowy z pracownią Plus3 Architekci na zaprojektowanie sali koncertowej odbyło się na płockim Starym Rynku tuż przed występem zespołu Flamenco Trio zorganizowanego przez Płocka Lokalna organizację Turystyczną w ramach cyklu „Muzyczne Czwartki”.

Czytaj też: Płock. Powstanie nowy skwer z małą architekturą w pobliżu Międzytorza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone