SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock. Szpital św. Trójcy z oddziałem covidowym. Odciąży pozostałe placówki

Szpital św. Trójcy w Płocku/fot. UM Płock

W Szpitalu Świętej Trójcy w Płocku rozpoczął w poniedziałek funkcjonowanie oddział z 50 łóżkami dla chorych na COVID-19. Znajdujące się tam wolne miejsca covidowe zostały wpisane do systemu Narodowego Funduszu Zdrowia. Oddział czeka aktualnie na pierwszych pacjentów.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Szpital Miejski w Płocku zapewnił, że jest gotowy na przyjęcie pacjentów covidowych. – Oddział jest przygotowany – mówił w poniedziałek Marek Stawicki, wiceprezes płockiego ZOZ-u. – Dzisiaj rano zgłosiliśmy wolne łóżka i czekamy na karetki, które przyjadą z pacjentami. Przygotowanych jest 50, natomiast nie jesteśmy w stanie przyjąć równocześnie, bo nie ma takich technicznych możliwości. Ilość tych miejsc jest stopniowo zwiększana – tłumaczył.

Oddział covidowy zajął pomieszczenia oddziałów internistycznego i pediatrii. Pacjenci zostali albo wypisani do domów, albo przeniesiona do innych części placówki.

Wsparcie dla innych szpitali

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Stanisław Kwiatkowski podkreślił, że otwarcie oddziału covidowego w Szpitalu Świętej Trójcy, odciąży placówkę w leczeniu tej grupy pacjentów i jednocześnie umożliwi rozszerzenie przyjęć osób z innymi jednostkami chorobowymi. – Szpital wojewódzki potrzebuje wsparcia – oświadczył Kwiatkowski.

Niewykluczone,, że w tym tygodniu może zwiększyć się liczba łóżek intensywnej terapii w szpitalu tymczasowym – aktualnie, ze względu na obsadę pielęgniarek anestezjologicznych, których cały czas poszukuje placówka, funkcjonują tam 4 takie miejsca z 10 planowanych.

Szpital wojewódzki w Płocku ma obecnie 39 łóżek covidowych, w tym 10 intensywnej terapii, a szpital tymczasowy 64 łóżka dla pacjentów tej grupy, w tym uruchomione pod koniec zeszłego tygodnia 4 łóżka intensywnej terapii.

Jeden z najstarszych w Polsce

Szpital Świętej Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV.

W 2003 r. radni Płocka podjęli decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. podjęło decyzję o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. W tej formule placówka ta świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r.

Decyzja Ministra Zdrowia o utworzeniu oddziału covidowego do płockiego Szpitala Świętej Trójcy, który jest częścią niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, dotarła 26 marca. Tuż potem placówka wystąpiła do wojewody mazowieckiego o przydzielenie niezbędnego sprzętu medycznego, w tym respiratorów i kardiomonitorów.

Czytaj też: Płock. Stół anatomiczny trafi do Mazowieckiej Uczelni Publicznej 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone