SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

PKN Orlen rozpoczął budowę instalacji visbreakingu

fot. PAP/Szymon Łabiński

Stawiamy na inwestycje, są one kołem zamachowym polskiej gospodarki – powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. W Płocku w zakładzie głównym PKN Orlen uczestniczył on we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu, która zwiększy uzysk paliw.

Według płockiego koncernu, instalacja visbreakingu, której budowa kosztować będzie ok. 1 mld zł, powstanie do końca 2022 r. Dzięki instalacji zwiększy się tam uzysk benzyny i oleju napędowego z przerobu ropy naftowej.

Na terenie należącym do koncernu wmurowano dziś kamień węgielny pod instalacje Visbreakingu – mówił Daniel Obajtek prezes PKN Orlen. – Ta instalacja, które pochłonie miliard złotych pozwoli nam uzyskać zdecydowanie większą EBITDE. Planujemy rocznie zwiększyć EBITDE o około 400 milionów złotych więc jest to dalszy rozwój rafinerii – dodał.

– Inwestycje to jest coś, co jest dzisiaj kołem zamachowym polskiej gospodarki – powiedział wicepremier Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku. Jak podkreślił, inwestycje mają szczególne znaczenie w trudnym okresie pandemii koronawirusa, który stawia wiele wyzwań. Zaznaczył przy tym, iż rząd wspiera w tym czasie aktywność biznesową poprzez wdrażanie kolejnych tarcz antykryzysowych.

Inwestycja, która szybko się zwróci

Inaugurujemy bardzo ważną inwestycję – mówił wicepremier Jacek Sasin. – Pozwoli ona wytwarzać jeszcze więcej paliwa, benzyny, oleju napędowego z jednej baryłki ropy. Ta inwestycja pozwoli zwiększyć zysk Orlenu. Będzie ona kosztować miliard złotych, ale bardzo szybko się zwróci bo ten zysk, który przyniesie to grubo ponad 400 milionów rocznie – dodał wicepremier.

– Dzisiaj stawiamy na inwestycje, bo inwestycje pozwolą nam bardzo szybko wyjść z kryzysu, pozwolą nam się szybko rozwijać – oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych. W tym kontekście wspomniał o wielkich inwestycjach związanych z rozbudową infrastruktury, jak drogi, trasy kolejowe czy planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomniał także o przedsięwzięciach realizowanych przez samorządy przy wsparciu programów rządowych, a także o zadaniach prowadzonych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Jak zaznaczył Sasin, „spółki Skarbu Państwa to te podmioty, które powinny inwestować, powinny dawać przykład innym firmom, jak w tych czasach stawiać na inwestycje i jak z tych inwestycji tworzyć dobrą perspektywę przyszłości dla siebie i dla całej polskiej gospodarki”.

Czytaj też:

Konferencja w „Czajce”. J. Ozdoba: złożę zawiadomienie ws. S. Nitrasa

Remont na kolei. Od dziś z Warszawy do Otwocka z przesiadkami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone