SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Płocku będzie pomnik ku pamięci żołnierzy AK. WOT zbiera środki

fot. Mariusz Błaszczak/TT

Płoccy radni wyrazili w czwartek zgodę na budowę pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło powołane specjalnie stowarzyszenie, skupiające m.in. żołnierzy WOT. Poświęcony AK granitowy obelisk o wysokości 4 metrów stanie w dzielnicy miasta – Radziwie.

Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika AK rada miasta Płocka przyjęła w czwartek jednogłośnie – za uchwałą głosowało 25 radnych. Z prośbą o wydanie takiej decyzji zwróciło się jeszcze w lutym Stowarzyszenie Budowa Pomnika AK w Płocku, do którego należą m.in. żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a jego członkiem honorowym jest obecnie 98-letnia Katarzyna Rabińska-Nowakowska, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Środki własne i darowizny

Podczas sesji płockich radnych kpr. Rafał Nagadowski, przedstawiciel inicjatorów przedsięwzięcia, zapowiedział, że zostanie ono zrealizowane głównie ze środków własnych i darowizn, przy czym Stowarzyszenie Budowa Pomnika AK w Płocku nie wyklucza, iż zwróci się o wsparcie finansowe do samorządów miasta, powiatu i województwa mazowieckiego.

Jak wyjaśnił kpr. Nagadowski, pomnik w formie prostopadłościennego obelisku o wysokości 4 metrów będzie pokryty czarnym granitem, na którym znajdą się wizerunek orła – symbolu AK, wyryta złotymi literami treść przysięgi AK oraz napisy: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i „Chwała Bohaterom”. Przy obelisku stanie też wysoki na 6 metrów maszt z biało-czerwoną flagą.

Myślę, że będzie to godna forma uczczenia bohaterów, żołnierzy AK, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny – powiedział kpr. Nagadowski, zwracając się do płockich radnych. Pomnik ma stanąć na terenie Stadionu „Stoczniowiec” w dzielnicy Płocka położonej na lewym brzegu Wisły – Radziwie. Tamtejszy ośrodek sportowy, jak przypomniał kpr. Nagadowski, zrzesza młodzież i integruje lokalną społeczność.

Będzie to lekcja historii – podkreślił kpr. Nagadowski, odnosząc się do planowanej lokalizacji obelisku poświęconego AK. Zaznaczył przy tym, iż pomnik przyczyni się do „utrwalania patriotyzmu i pamięci o tych, którzy przelewali krew za naszą wolną ojczyznę”.

Ruszyła zbiórka

Jak poinformował st. kpr. Cezary Okraszewski, także żołnierz 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, który wraz z kpr. Nagadowskim jest współautorem projektu pomnika żołnierzy AK w Płocku, zbiórka środków na realizację przedsięwzięcia już ruszyła – darowizny na budowę pomnika można wpłacać na konto mBank 49 1140 2004 0000 3902 8242 9090 utworzone przez Stowarzyszenie Budowy Pomnika Armii Krajowej w Płocku.

Chcielibyśmy, aby pomnik został odsłonięty w sierpniu, w Święto Wojska Polskiego, a jeżeli, z różnych względów, nie udałoby się dotrzymać tego terminu, to we wrześniu, w święto WOT – powiedział kpr. Okraszewski.

Jak podkreślił, honorowym członkiem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Armii Krajowej w Płocku jest mieszkająca w tym mieście Katarzyna Rabińska-Nowakowska, ps. „Kasia”, urodzona w Warszawie 30 kwietnia 1924 r., w czasie II wojny światowej żołnierz Okręgu Warszawskiego AK, sanitariuszka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, należąca do Zgrupowania Pancernego „Golski”, pluton 161, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Armia Krajowa jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w Europie podczas II wojny światowej. Powstała rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej. AK działała na terenach Polski okupowanych przez Niemcy i ZSRR. W 1944 r. AK liczyła blisko 400 tys. żołnierzy.

Czytaj też:

Mural Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej na ścianie amfiteatru w Płocku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone