SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ponad 500 kontroli przydomowych kotłowni, 58 wykroczeń

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Od początku roku Straż Miejska w Płocku przeprowadziła 510 kontroli przydomowych kotłowni. Ujawniono 58 wykroczeń. Nałożono 29 mandatów karnych, udzielono 17 pouczeń, a w 10 sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające. Dwa wnioski o ukaranie skierowano do sądu.

Informując w piątek o dotychczasowych wynikach kontroli przydomowych kotłowni, rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej st. insp. Jolanta Głowacka zaznaczyła, iż w październiku dokonano 95 takich sprawdzeń na terenie miasta, ujawniając 7 wykroczeń, w tym 4 przypadki spalania materiałów zabronionych – w związku z tym nałożono 4 mandaty karne.

Dane dotyczące kontroli

Od początku 2019 r. strażnicy dokonali 510 kontroli przydomowych kotłowni. W czasie kontroli sprawdzano prowadzoną dokumentację w zakresie gospodarowania odpadami oraz rodzaj używanego paliwa. W wyniku przeprowadzonych działań, w tym kontroli kotłowni oraz w ramach przeprowadzonych czynności wyjaśniających, ujawniono 58 wykroczeń, w związku z czym nałożono 29 mandatów karnych z art. 191 ustawy o odpadach, udzielono 17 pouczeń, w 10 sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające, a 2 wnioski o ukaranie skierowano do sądu – wyliczyła Głowacka.

Przypomniała jednocześnie, że od styczniu 2014 r. prezydent Płocka upoważnił tamtejszą Straż Miejską do sprawowania w jego imieniu kontroli w zakresie ochrony środowiska.

Pod koniec października, gdy strażnicy miejscy zadzwonili do dwóch różnych bram posesji na osiedlu Wyszogrodzka, otworzyli im mieszkańcy, którzy nie chcieli wpuścić ich do kotłowni w celu przeprowadzenia kontroli. Dlatego też, zgodnie z przepisami, sprawy przekazano do policji – zaznaczyła rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej.

Strażnicy z uprawnieniami

Głowacka podkreśliła, że 50 strażników miejskich w Płocku posiada upoważnienie prezydenta miasta do sprawowania kontroli ochrony środowiska w zakresie gospodarowania odpadami, a kontrole pieców prowadzone są w domach jednorodzinnych i kamienicach.

Wiele interwencji jest wszczynanych po zgłoszeniach od mieszkańców, dotyczących nadmiernego zadymienia danej okolicy. Ponadto działania mające na celu walkę ze smogiem podejmowane są również, jako interwencja własna funkcjonariuszy – dodała rzeczniczka.

Jak wyjaśniła Głowacka, w przypadku stwierdzenia przez strażnika miejskiego procederu spalania odpadów nakładany jest mandat w wysokości do 500 zł – jeśli właściciel nieruchomości nie przyznaje się do palenia odpadów, a zachodzi podejrzenie tego procederu, strażnik ma możliwość pobrania próbki popiołu do badania laboratoryjnego; w przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu, co może zakończyć się grzywną do 5 tys. zł.

To, czym można palić w piecu, reguluje ustawa o odpadach. W piecach można palić wyłącznie tym, co jest przewidziane dla nich jako paliwo, czyli węglem, drewnem lub pelletem. Odpad z gospodarstwa domowego nie może być spalony w piecu domowym – przypomniała rzeczniczka płockiej SM.

Czytaj też:

Uczniowie walczą ze smogiem. Kampania “Czyste Mazowieckie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone