SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Platforma popełniła błąd, ale to nie upoważnia PiS-u do łamania Konstytucji”

fot. RDC

– Naszym błędem było to, że wybraliśmy o dwóch sędziów za dużo, ale kierowały nami motywy czysto merytoryczne. Popełniliśmy błąd, wytknął go nam Trybunał Konstytucyjny, ale jesteśmy partią, która szanuje wyroki sądów i TK, i mówimy – „przepraszamy za to” – komentował poseł Marcin Kierwiński (PO). – Natomiast ten błąd nie upoważnia PiS-u do łamania Konstytucji – mówił w „Poranku RDC”.

Jak powiedział Grzegorz Chlasta, pięć dni po wyroku Trybunału, orzeczenie wciąż czeka na publikację. – To, co się dzieje z tym wyrokiem TK, co robi PiS, to jest jeden wielki skandal – uważa Kierwiński. – Prezydent udaje, że tego wyroku nie ma, służby pani premier nie chcą go opublikować, każdy dzień przynosi coraz większe łamanie prawa, albo naginanie go – komentował w RDC. Jak ocenił, pokazuje to, że PiS-owi zależy, żeby „TK nie cieszył się akceptacją społeczną„. – Ten skok na TK jest potrzebny PiS-owi po to, żeby nie mieć już żadnych hamulców, żeby wdrażać różne dziwne pomysły – stwierdził poseł.

W zeszłym tygodniu PiS wybrał nieprawnie pięciu sędziów i kogo wśród nich znajdujemy? Adwokata Jarosława Kaczyńskiego, posła PiS-u, byłego senatora PiS-u – osoby czynnie zaangażowane politycznie. Jeśli to nie jest upolitycznienie TK i obniżenie jego rangi, to co nim jest? – pytał w „Poranku RDC”.

Bomba atomowa

W ocenie Kierwińśkiego, jeżeli wszystkie zapowiedzi, które są teraz składane przez PiS, będą realizowane, to „na pewno będzie to Polska, w której pojawią się problemy z budżetem, z dyscypliną finansów, więc de facto wszyscy będziemy to odczuwali”. – Mam nadzieję, że różne dziwne pomysły, które się pojawiają, jak chociażby kwestia bomby atomowej w Polsce, będą jednak bardziej przemyślane – przyznał poseł.

Jak mówił, tego typu decyzje (o zakupie bomby atomowej – red.) nie powinny być komunikowane na zasadzie „idę do stacji telewizyjnej i mówię, że może by nam się przydała bomba atomowa„. – To powinna być decyzja przemyślana, skonsultowana z naszymi sojusznikami w NATO, skonsultowana wewnętrznie, także z prezydentem, kancelaria prezydenta odcięła się od tego pomysłu – podkreślał Kierwiński.

Mazowsze, wojewoda

W prasie pojawiają się sygnały, że nowym wojewodą mazowieckim ma zostać Zdzisław Sipiera. – Ja już tyle plotek słyszałem, że wojewodą miał być pan Witold Kołodziejski, pan Jacek Sasin, teraz kolejne kandydatury. Widać, że PiS sięga po osoby, które kiedyś sprawdzały się w samorządzie warszawskim, a wyborcy dość ostro ocenili lata, w których PiS rządził w Warszawie – skomentował polityk.

W jego opinii, wydzielenie Warszawy z woj. mazowieckiego to „pomysł całkowicie nierozsądny„. – Na podziale straciłaby przede wszystkim ta część bez Warszawy. Województwo, które by powstało, byłoby najbiedniejsze w kraju. Warszawa płaciłaby janosikowe do wszystkich regionów, a pieniądze nie wspierałyby np. Płocka, Siedlec, Radomia – wyjaśniał Kierwiński.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone