SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wild: wokół portu powstanie nowe miasto

fot. Pexels

– Powstanie nowe miasto – prognozował w Poranku RDC, Mikołaj Wild. Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreślał, że inwestycja znacznie wpłynie na rozwój regionu.

– To ogromny projekt. Potrzebne są jeszcze międzyrządowe konsultacje, dopiero wtedy zajmiemy się poważnymi planami – tłumaczył Wild. Jego zdaniem, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego wymaga dyskusji.

Nowe miasto wokół CPK

– Powstanie nowe miasto – prognozował pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wild podkreślał, że inwestycja znacznie wpłynie na rozwój regionu. – Na porcie „Solidarność” znajdziemy się w ciągu 15 minut z Dworca Centralnego, w 25 minut z Łodzi. Jeśli uwzględnimy bliskość autostrady, mówimy o najlepiej skomunikowanym miejscu w kraju. Warszawa będzie zmierzała ku integracji z Łodzią. Wokół lotniska może powstać całkiem nowy organizm, który możemy zaplanować w sposób przemyślany – dodał.

Co z Okęciem?

Okęcie będzie miało problem. Koło 2020 roku lotnisko się „zatka”, a to oznacza, że będzie musiało rozpocząć współpracę z innym portem, tak aby część ruchu mogła zostać przeniesiona na inne lotnisko – powiedział Wild. – Powstanie portu „Solidarność” oznacza przeniesienie ruchu cywilnego z Lotniska Chopina – podkreślił. Co mogłoby powstać na miejscu warszawskiego lotniska? – To 660 hektarów, bardzo dobrze skomunikowanych trasami ekspresowymi, połączone siecią kolejową – wyliczał. Jak powiedział pełnomocnik rządu, teren Lotniska Chopina może zaspokoić potrzeby rządu związane z obronnością państwa. – Aby podjąć decyzję, mamy czas do 2025 roku. Możemy tam stworzyć zarówno nową dzielnicę, jak i teren wojskowy – powiedział.

Węzeł lotniczy, kolejowy i drogowy

Kluczowym projektem wokół lotniska będzie pociągnięcie inwestycji drogowych, stworzenie „ringu” wokół portu – mówił. – Chodzi o stworzenie dużej obwodnicy Warszawy. To kwestia otwarta, czekają nas jeszcze analizy – mówił.

– Mamy do czynienia z wielką inwestycją, która wymaga jednoczesnych prac budowlanych na wielu frontach – powiedział pełnomocnik rządu. Jak wyjaśnił, kluczowe nie będą jedynie inwestycje drogowe ale i kolejowe. – Do tego dochodzi budowa samego węzła, który ma być międzykontynentalnym portem lotniczym, ale i najważniejszym punktem na kolejowej mapie polski – podkreślił.

Polecimy w 2026 roku

Lotnisko ma być gotowe za dziesięć lat. – Wszystko wskazuje na to, że inwestycje drogowe i kolejowe mogą zakończyć się przed oddaniem portu do użytku. W przypadku drogi kolejowej, może być to 2026 rok – wyjaśnił. – Podstawowym wyzwaniem jest integracja. Termin ukończenia budowy zależy od tego, kiedy wszystkie te elementy będą gotowe – powiedział.

45 milionów pasażerów

Jak wyjaśnił pełnomocnik rządu, podczas pierwszych 10-15 lat działalności, port „Solidarność” będzie w stanie obsłużyć 45 milionów pasażerów. – Zakładając, że nawet w okolicy 2027 roku port obsłużyłby tylko 25 milionów pasażerów, przy obecnym wzroście, założony limit pasażerów moglibyśmy osiągnąć do 2040 roku – mówił.

Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. Pierwszy samolot ma stamtąd odlecieć z w połowie 2027 roku.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone